יודית רוזנברג גור, מייסדת סטודיו דרך היוגה: "כל אדם בכל מצב יכול ללמוד ולתרגל יוגה"

שבו לנשום. שימו לב לאיכות הנשימה שלכם. אל תצפו להרבה. אל תצפו לכלום. סיפורה וגישתה של יודית רוזנברג גור, שמאמינה באמונה שללמה בכוחה המרפא של הנשימה ושל היוגה לטיופול וריפוי מחלות שונות

יודית רוזנברג גור, 39, היא מורה בכירה לאשטנגה ויניאסה יוגה (מבית מירי וגלעד חרובי), בוגרת השתלמות מורים ביוגה של הלב אצל דיוויד סוונסון באנגליה ומלמדת יוגה בקרית טבעון בסטודיו שלה ״דרך היוגה״. גור רוזנברג מלמדת משנת 2002 (13 שנה).

הפגישה עם היוגה

אני מתרגלת אשנטגה יוגה מגיל 17. במשך השנים גופי עבר שינויים רבים, מגיל צעיר הייתה לי נטייה לדלקת בפרקי כף היד.

מהי יוגה בשבילך?

התרגול מהווה עבורי עולם ומלואו ועוזר לי להחזיק ולנקות את המערכת העצבית כך שההשלכות של היום יום על הגוף עוברות עיבוד ומשוחררות ברובן. מ 2006- אני עובדת עם חולי סרטן, לב וסכרת ומוצאת שוב ושוב שכאשר מערכת העצבים שלנו מוצפת בגירויים רגשיים שיכולים לבוא באופנים שונים, כגון מחשבות טורדניות, רגשנות יתר, היסטריה, כאשר אנחנו לומדים לנשום כראוי יש הזנה נכונה יותר של מערכת העצבים ובאופן הזה הגוף מצליח לאזן את עצמו.

מה בין יוגה ומחלות, כמו גם פרקינסון?

אני מאמינה בלב שלם שמחלה, כל מחלה באשר היא, היא למעשה חוסר איזון ברבדים השונים שמהם אנחנו מורכבים. כאשר הם יוצאים מהרמוניה זה יכול לבוא לידי ביטוי במחלה או פגיעה בעצמנו.

אני מאמינה בלב שלם שלימוד נשימה ומודעות לנשימה וליציבה היומיומית חיוניים. האופן שבו עמוד השדרה שלנו מושפע מהנשימה הוא חד משמעי ולכן היציבה שלנו משפיעה מאוד על היחס שבין הנשימה לעמוד השדרה.

מדוע יוגה מרפאה?

היוגה מורכבת מאספקטים שונים. בינהם המוכרים יותר, אסאנות (מנחים) ומדיטציה. יש עוד רבדים שלמים שאותם לומדים סביב התרגול הפיזי שכן הוא חיוני לחיזוק מערכת העצבים והשלד.

כל אדם (!) בכל מצב יכול ללמוד ולתרגל יוגה על פיהמקום שבו הוא נמצא בנקודה מסוימת בחייו. אין צורך להיות כשירים או ״בריאים״ כדי להיות מסוגלים לתרגל.

סיפורי הצלחה שחווית במהלך עבודתך

במהלך השנים עבדתי עם מתרגלים רבים, ביניהם אנשים עם בעיות כגון סרטן, וביניהם אנשים שסבלו מדיכאון או מבעיות ״פיזיולוגיות״ כרונית. התמיכה שהתרגול אפשר הייתה מרכיב חשוב ומשמעותי.

לא תמיד התרגול עצמו יכול להפוך את המצב הפיזי, אבל הוא תמיד מאפשר תמיכה רגשית למטופל ולמלווים אותו.

ספרי על סיפור הצלחה שבה היוגה עזרה למטופל שלך

קיבלתי סיפוק גדול מללוות חולה בסרטן שחלות מתקדם (שלב 4), לשמוע ממנה על ההטבה המיידית שהתרגול איפשר לה באיכות השינה, בעייפות, במצב הרגשי. לראות אותה מחלימה וממשיכה בחייה עם הנכדים ולדעת שהעשייה והתמיכה הרגשית איפשרו לה את כוחות הנפש כדי להתמודד באופן מבוקר ומאוזן עם הטיפול הקונבציונאלי.

כיצד חולים שונים שפגשת מתמודדים עם מחלותיהם?

כעס ותסכול מתורגמים הרבה פעמים עם הכוונה נכונה לקבלה ואמונה. דיכאון הוא לא הכרח לאנשים עם חוסר איזון או מחלה. יש הרבה אור בכל מצב שבו אנחנו נמצאים בחיים. בתמיכה נכונה אפשר להניח למחלה לא לנהל את חיינו ולפחד להפוך לתעצומות נפש.

עצות לחולי פרקינסון? (עשה ואל תעשה)

המערכת העצבית מושפעת מאוד מאיכות הנשימה שלנו. רובנו שכחנו איך לנשום. אבל נשימה- הרבה לפני אוכל ומים, היא המזון שאותו צורך הגוף שלנו על מנת להיות מאוזן. בימינו לא מעט אנשים מוצפים בעומס היומיומי, והדבר משליך על הנשימה, ועל ידי כך על ההתנהלות שלנו בעולם, כמו בכדור שלג.

שבו לנשום. שימו לב לאיכות הנשימה שלכם. אל תצפו להרבה. אל תצפו לכלום. נשמו ברכות כמה שמתאפשר, הן מבחינת אורך הנשימה והן מבחינה הזמן שאותו אתם יכולים לשבת לנשום.

כשתרגישו נוח עם הנשימה, מצאו מישהו שיחזק לכם את הגוף על פי יכולת העשייה שלכם באותה נקודה בזמן.

כמה את יודעת על מחלות בתור מורת יוגה?

כמטפלת אני מאמינה שעליי לדעת כמה שיותר מכמה שיותר זוויות. בין אם זה מנקודת המבט של רפואה קונבנציונאלית או רפואה משלימה. ההבנה של שתיהן יכולה לתת טיפול הוליסטי.

עצות לסביבת החולה

קבלו תמיכה בעצמכם. דברו בגובה העיניים. היו קשובים ונכונים לדבר על כל נושא שעולה מהמטופל עצמו.

השראה אישית? שיר אהוב?

המתרגלים שלי, המורים שלי, הילדים שלי.

מוטו לחיים

לנשום. לספור עד 10.

לסיום...

אף אחד לא נמצא בנעליים של אדם עם מחלה מוגדרת. אבל אדם שחלה ושומר על לב פתוח ועל פתיחות מחשבתית מאפשר לעצמו תנועה שמקורה בחיים עצמם. פיתחו את הלב ותנו לעצמכם לחוש את הפעימה של כל דבר שסובב אתכם.

בסופו של יום האופן שבו אנחנו חווים את החיים על כל הצבעים שלהם זה מה שמגדיר לנו את מהות החיים על פני האדמה הזאת.

ניתן ליצור קשר עם יודית רוזנברג גור בטל 054-6246054.

מחשבה אחת ליום