דיאטה קטוגנית: מהי?

דיאטה קטוגנית: בין שלל אופנות התזונה, עולה היום קרנה של הדיאטה הקטוגנית. בואו להבין מהי  דיאטה קטוגנית- דיאטה דלת פחמימות ועתירת שומנים ולמי היא בריאה במיוחד?

דיאטה קטוגנית:מה בין סוכר ושומן?

סוכר אינו רק חומר אנרגיה לגופנו אלא יש לו השלכות מטבוליות. המשמעות של זה היא שגופנו משתמש בהכרח בפחמימות לאנרגיה. הווה אומר: צריכת הפחמימות המרובות שהתרגלנו אליה ולמדנו אותה (80% מהקלוריות היומיות) לימדה את גופנו להתרגל להפיק אנרגיה מפחמימות. לעומת זאת אפשר לקבל אנרגיה על ידי כך שאתה מכוונן את הגוף לשרוף שומנים. זהו –מסתבר-טבענו האמיתי.

דיאטה קטוגנית? כמה אתה מתוק?

כמה לדעתכם יש לנו סוכר בדם באופן רגיל? במילים אחרות- כמה אתה או את מתוקים? באופן רגיל- 2 כפיות סוכר, כ-8 גרם. זה לא הרבה יחסית לארוחה מתוקה מאד, שאחריה גופנו מכיל פי 10 סוכר. העלייה הזו של הסוכר בדם גורמת למתח רב בגוף. ארוחה כזו שגורמת לנו להיות בד"כ דווקא מתוחים, מוציאה אותנו מאיזון, קוראת לאינסולין להשתחרר לדם ולאגור את הפחמימות לשומנים.

דיאטה קטוגנית, רגישות לאינסולין ואלרגיה למתוקים

רובנו "רגישים לאינסולין" הווה אומר בעלי רגישות לפחמימות. מהר מאד עם עליית הסוכר בדם, משתחרר אינסולין (=צבירת שומן). אם לא מגבילים פחמימות בתזונה, התוצאה היא לרוב עם השנים סכרת מסוג 2, או השמנה. הראייה בפועל שכ"כ הרבה אנשים סובלים מ2 המחלות הללו מעידה על רגישות לפחמימות.

ובכל מקרה: ניסוי מראה שבין אם אתה רגיש לפחמימות ובין אם לא, הגבלה בצריכה הפחמימות גורמת להורדה במשקל.

אם מגבילים בפחמימות, מאיפה נקבל אנרגיה?

משימוש בשומנים צבורים בגוף שאנו מסוגלים להפיק מהם אנרגיה- ממש כמו האדם הקדמון!

יתרונות התזונה הקטוגנית

 • הארכת תוחלת החיים
 • הורדה ברמות המתח הנפשי
 • שיפור ברמות הכולסטרול: הפחתת כולסטרול גבוה, העלאת כולסטרול טוב
 • אחוז שומנים בדם יורד (הפחתת טריגליצרידים בדם)
 • רמות האינסולין יורדת והשומן הבטני פוחת
 • טיפול באפילפסיה במיוחד אצל ילדים, מניעת סרטן ומחלות נוספות (כך למעשה התגלתה התזונה)

בנוסף יש תיעוד על ריפוי מטרשת נפוצה באמצעות שינוי הרכב השומנים בתזונה.

קטוזיס: איך לשרוף שומנים כל הזמן?

איך קטוזיס- העברת הגוף למצב של הפקת אנרגיה משומנים עובדת? למעשה זהו הטבע שלנו, שדוכא עם צריכת הפחמימות. אנו מעירים אותו ע"י כך שאנו מרעיבים את מקור השריפה הרגיל- פחמימה ומחליפים אותו בשומנים. אם אין פחמימות זמינות לגוף הוא שורף את השומנים הנאכלים ושומני הגוף עצמם. זוהי שריפה יעילה יותר שתורמת גם להורדת משקל

דיאטה קטוגנית טובה למוח: לאלצהיימר ופרקינסון

על כך בכתבה המלאה: דיאטה קטוגנית לפרקינסון

בתזונה קטוגנית גם למוח יש יותר אנרגיה! המוח בנוי גם מחומצות אמינו ועל כן קריטי לצרוך אף מספיק מגוון מהן ע"י חלבונים (ביצים הם מקור מצוין למשל). קטונים הם תוצרי האנרגיה של תהליך הקטוזיס- (הפיכת שומנים לאנרגיה בשריפתם). ההשפעה של הקטונים למוח היא משמעותית ומחקר בן שנה עם דיאטה דלת שומנים ועתירת שומנים רוויים מלמד כי בתום השנה הקבוצה שאכלה דיאטה עתירת שומנים הראתה אחוזי שומן נמוכים בגוף! מסתבר שאנחנו לא מה שאנחנו אוכלים...

דיאטה קטוגנית: איך להיכנס למצב מטבולי של קטוזיס?

 1. להפחית בפחמימות משמעותית, כך שיהוו בהתחלה עד 20 גרם(כ5% מהקלוריות היומיות)פחמימות,(יש כאלה שעשויים להכנס לקטוזיס גם עם 50 גרם ליום תלוי ברגישות לפחמימות). אם נצרוך יותר מכך, הגוף לא ייכנס/יצא מקטוזיס וישוב לדרוש את הפחמימות.
 2. לשם השובע, נמלא את מצבור האנרגיה בשומנים טובים:העלאת אחוז הקלוריות משומנים:כ60-75 אחוזים (שמן זית, אגוזים, שמן קוקוס, זרעים, שומנים נוספים)
 3. לא לשכוח חלבונים לטובת השרירים השלד והמח: ביצים, אגוזים, נבטים.
 4. סיפוק הויטמינים והמינרלים ממקורות טובים:שפע של עלים ירוקים וירקות לא עמילניים אחרים ממלאים את צריכה הפחמימות.

הצעד הראשון בתזונה קטוגנית

להבין את העקרונות. לשים לב לתחושות הנוכחיות שלך לגבי התזונה שלך. להיות חוקר/ת!

הסוד הוא להצליח לבחון את הפחמימות והנוטריאנטים שאתה אוכל. לאכול שומנים טובים כמו שמן קוקוס, שמן זית, חמאה, אגוזים למיניהם, ביצים, בשר, עלים ירוקים ואבוקדו

דיאטה קטוגנית: ממה להמנע?

דגנים, לחם, פסטה, קטניות, רוב הפירות (מאד בריאים, אולם לא מתאימים לכניסה לקטוזיס כי הם לרוב עתירי סוכרים. ניתן לאכול מעט אוכמניות ופירות יער.

איך נרגיש עם תזונה קטוגנית?

הרבה פחות רעבים! אנשים נהנים ממנה, מרזים וחווים עלייה כללית בבריאות.

עם תזונה קטוגנית לא סופרים קלוריות

ספירת קלוריות? באמת שאין צורך. השומנים משביעים מאד (בפרט יחד עם חלבונים, כמו בביצה), ולכן תוצאה סופית תהיה רעב מופחת משמעותית וצורך בפחות מזון וצריכת קלוריות נמוכה. ומה עם ספורטאים? זוהי דיאטה שטובה גם לספורטאים-ותורמת לעלייה בביצועים!

מה מאיץ מעבר לקטוזיס?

 • פעילות ספורטיבית אינטנסיבית עם אינטרוולים, למשל של 30 שניות מאומצות מאוד, ו90 שניות מנוחה באופן מחזורי למשך כ10 דק'
 • צום לסירוגין שגורם לגוף מצב של "RESET" מטבולי וגורם למעבר מהיר יותר לשריפת שומנים ("מצב חירום").
 • הפחתה גדולה יותר בפחמימות- 20 פחמימות ומטה.
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום

 • נשימות עמוקות, לבדן, יש בכוחן להפוך אדם חלש לחזק, וחולה לבריא.

   

  מרטין ברנז