מחקרי פרקינסון חדשים

האם דיאטה קטוגנית טובה לחולי פרקינסון?

האם ומדוע דיאטה קטוגנית מומלצת לחולי פרקינסון?

מהי דיאטה קטוגנית?

דיאטה המבוססת על שומנים מסוימים, לצד הורדה מאסיבית של פחמימות וחלבונים. פירוט מלא על דיאטה קטוגנית בכתבה המלאה כאן.

דיאטה קטוגנית לפרקינסון, אלצהיימר ועוד

מידע הולך ומצטבר מלמד אותנו על שימושיה של הדיאטה הקטוגנית עבור מחלות כמו השמנת יתר, תסמונת מטבולית וסכרת. אשר למחלות נוירולוגיות, דיאטה קטוגנית מוכרת כטיפול לאפילסיה, כבר זמן רב.

לאחרונה, מידע חדש ומצטבר חושף כי דיאטה קטוגנית עשויה להיטיב אף עם חולי סקוליאוזיס ליטרלי, אלצהיימר, פרקינסון ובעיות שקשורות למיטוכונדריה.

למרות שכל מחלה היא פתולוגיה עם תכונות שונות, יש מנגנון משותף שעשוי להסביר את יעילותה של הדיאטה הקטוגנית לכולן. המנגנון הזה קשור לסיפוק אנרגיה יעיל לטיפול במחלה הנוירודגנרטיבית, שנשלט ע"י מוקד המוח למניעת נזק חצוני שקשור במתח מטבולי, לייצור מיטוכונדריה חדשה, ולשימוש ביצור קטונים להריסת גורמי המחלה.

coconut coconuts exotic

כיצד דיאטה קטוגנית מועילה לפרקינסון?

מחקרים מצביעים כי הסיבה העיקרית למחלת הפרקינסון היא ניוון של הנוירונים הדופמינרגים באזור השחור שבמוח, אשר גורמים לבעיות תנועה, קוגניציה ובעיות הקשורות לתפקוד בקליפת המוח.

מחקר בחולדות הראה כי דיאטה קטוגנית שומרת על הנוירונים הדופמינרגים באזור השחור. מחקר בן 28 יום אצל בני אדם שנכנסו למצב "היפר קטוגני" ע"י דיאטה ביתית הראה שיפור במדדי הפרקינסון שלהם.

כיצד דיאטה קטוגנית מועילה?

1. הקטונים מאפשרים מאגר אנרגיה יעיל לסוגים שונים של מחלות נוירולוגיות ניווניות שנשלטות ע"י מוקד המוח עמו מחלות הפרקינסון והאלצהיימר.

2. מפחיתים את הנזק החימצוני שמתקשר למתח מטבולי ( metabolic stress). בניגוד להפקת אנרגיה מגלוקוז, קטונים מייצרים כמות מופחתת של מתח חמצוני במוח, לצד אנרגיה תאית גדולה יותר. בנוסף, קטונים עשויים להגדיל את יצור הגלותטיון בתאים ההיפוקמפלים ושיפור בתאי המיטוכונדריה של התא.

3. עליה בייצור דרגי מיטוכונדריה אשר עשויה לשפר את המטבוליזם של הנוירונים והמוח.

שמן קוקוס לפרקינסון

שמן קוקוס נמצא כבר ממזמן כמשפר תפקודי פרקינסון ואלצהיימר באופן מהותי. על כך בכתבה זו על פרקינסון ושמן קוקוס.

מחשבה אחת ליום