פרקינסון: 7 סוגי תרופות לטיפול בפרקינסון

האם יש תרופה לפרקינסון? מהן התרופות לפרקינסון? מתי מומלץ לקחת תרופות? על כל אלה במאמר הבא

טיפול תרופתי בפרקינסון- מתי מומלץ לקחת תרופות?

במחלות רבות נוטים לדחות את לקיחתן עד ש"לא תיהיה ברירה". אולם, מאחר ויש תרופות שמאיטות את קצב התקדמות המחלה, במקרה זה דווקא כדאי דווקא לקחת אותן מוקדם עם אבחון מחלת הפרקינסון (ראה רסג'ילין להלן).

ולהלן רשימת התרופות למחלת הפרקינסון:

1. Levodopa

לוודופה היא תרופה לפרקינסון השכיחה ביותר, והיא זוהתה כבר לפני 40 שנה ביעילותה.

ראו גם: לוודופה בשעועית פול

2. אגוניסטים דופמינרגיים: רופינירול (רקוויפRequip)

רקוויפ היא תרופה לפרקינסון דמוית דופמין שנשלחת לעבוד במקומו. ככל הנראה לפי מספר עבודות כתוצאה מלקיחת תרופות אלו-בפירושפחות תאיםבזליים מתים, מה שמאט את קצב התפתחות המחלה (לעומת נטילת לוודופה בלבד).

רקוויפ:תופעות לוואי של רופינירול עשויות להיות בתקופת ההסתגלות של התרופה: בחילה, הקאה, ,כאב בטן, סחרחורת, התעלפות, עייפות. הן אמורות לחלוף עם הזמן. במקרה של התפתחות בצקות רגליים, בלבול, הרדמות פתאומית, הזיות והפרעות בתנועה יש לדווח לרופא.

3. חוסמי:MAO-B

סלג'ילין (Jumex), רסג'ילין (Azilect)

תרופות אלה מעקבות את האנזים האחראי על פירוק הדופמין (MAO-B), הן גם נוגדי חמצון וכנראה שאף מונעות מוות ישיר של תאים (אפופטוזיס).

במחקר של חצי שנה עם רסג'ילין עם תרופת דמה ותרופה רגיל למדו כי הרסג'ילין אכן מאט את החמרת המחלה, אלא שככל שקיבלו את התרופה מוקדם יותר, כך יעילותה משמעותית יותר בהאטת ההחמרה. לאורך 6 שנים מי שקיבל את התרופה חצי שנה קודם- מצבו בפרקינסון טוב יותר. (במקביל להחמרה הרגילה). כיום מתבצע מחקר אודות חולים שמקבלים את התרופה לאחר שגילו אצלם ממש זה עתה את המחלה.

GNDF- glial cell derived neurotrophic factor

מקורו מתאי גזע, הוא גורם לצמיחת תאים, מונע מוות של תאים קיימים, הזרקה ישירה שלו תאט את קצב התקדמות המחלה ותשפר את התפקוד של פרקינסון. החולים עדיין מבקשים לקבל את התרופה אולם מחשש של החברה שיצרה אותם, הם לא אושרו מחדש.

תופעת הפלצבו התקיימה בתרופת הGNDF: חולי פרקינסון הגיבו היטב לתרופת דמה (פלצבו) לה. מסתבר שחולי פרקינסון מגלים תוצאות טובות לתרופות דמה! האמונה הזו שיפרה את יצור הדופמין שלהם, רק מתוקף האמונה שלהם ושל הרופא שלהם ביעילותה. כלומר הקשר בין המחשבה והאמונה שלהן לתגובה הגופנית עודדה את יצור הדופמין!

4. חוסמי NMDA

5. תרופות אנטיכולרגניות

בתרופות אנטיכולרגניות יש שימוש עיקרי נגד תסמיני הרעד של המחלה.

6. חוסמי COMT

תרופה זו חוסמת אנזין שגורמת ליותר לוודופה זמין.

7. CoQ10

על תוסף זה נעשתה עבודה אחת בלבד על קבוצה קטנה של חולים בשלבים ההתחלתיים של המחלה. נראה היה כי במינון של 1200 מ"ג יש האטה בקצב התקדמות המחלה. שימו לב שזהו תוסף מאד יקר (חודשי של מעל 1000 ₪ בקניה בארץ) יחסית לעדויות המוגבלות הקיימות עד כה.
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום