מה זה בדיוק דופמין?

מהו דופמין ?האם הוא אהבה? הימורים? פרס? התמכרות?

במוחנו "שטוף הכימיקלים" אחד החומרים הכימיים שתמיד בולט במיוחד הוא מי אם לא אורחנו המכובד לכתבה זו- הדופאמין. דופאמין הוא מולקולה שעומדת מאחורי רוב החטאים והתשוקות הנסתרות שלנו: דופמין הוא אהבה. דופמין הוא תשוקה. הוא מוטיבציה, פמיניזם והתמכרות.

דופמין: חומר עסוק במיוחד

דופמין הוא מוליך עצבי שנראה שכולם מכירים וכל שבוע או שניים מתפרסם אודותיו מאמר חדש. האם הדופמין אחראי להתמכרות שלי לעוגיות? להימורים, לאלכוהוליזם או לחיי הסקס שלך? האמת היא שלדופמין יש חלק בכל אלה, אבל הוא לא הם ממש. דופמין הוא בסך הכל חומר כימי בגוף. העובדה הזו כמובן שלא הופכת את העניין לכה פשוט...

אז מהו באמת דופמין? דופמין הוא מוליך עצבי שמעביר אינפורמציה בין נוירונים. מה שמשתחרר מהנוירון הראשון מגיע למרווח הסינפסות שבין שני נוירונים, ומגיע לרצפטורים שיקבלו אותו. נשמע פשוט, אבל כשזה הופך מתהליך בודד לתהליך של כמות עצומה של נוירונים זה הופך מהר מאד מורכב. ההשפעה של דופמין תלויה בהמון גורמים: בנוירון המוצא שלו , לאן מועדים הנוירונים שיקבלו אותו, בסוג הנוירונים, באילו רצפטורים יקבלו אותו (יש כיום 5 סוגים מוכרים) ובמהו התפקיד של הנוירון השולח ומקבל.

דופמין ומילים מפחידות שקשורות לביוכימיהrose in the hands

אז הדופמין בהחלט 'עסוק'! הוא עסוק בדרכים השונות. כשרובנו מזכירים דופמין אנו מתייחסים לקשר שלו למוטיבציה, להתמכרות, לתשומת לב, להתאהבות ותשוקה... בהקבלה לעולם הביוכימי הם מדברים על הדרך המזולימבית שלו: התאים בטגמנטום התיכוני (VTA) הקבורים עמוק במרכז המוח מכוונים לגרעין האקומבנס ולקורטקס.

עלייה ברמת הדופמין כשאני מצפים לרווחים והנאה

עלייה בדופמין מתרחשת בתגובה ל"סקס, סמים ורוקנרול". הסיגנלים של הדופמין משתנים במהלך זמן ההתמכרות לסמים, מאלכוהול, קוקאין, הרואין... כולם מגדילים את כמות הדופמין במוח, במקום זה או אחר. אנשים רבים אוהבים לתאר קפיצה בדופמין כעוד "מוטיבציה" או "הנאה", אבל זה לא ממש כך. למעשה, דופמין מסמן סיגנל של פידבק לרווחים צפויים.

דופמין- פידבק לרווח עתידי:אם למשל הצלחת לפענח רמז, הדופמין במוחך בגרעין האקומבנס יתחיל לעלות משום שאתה צופה פתרון קרב. אבל אם הפתרון בסוף לא בא- אזי הדופמין יצנח, וזו אינה תחושה כה נעימה.

דופמין, ערנות והפרעת קשב וריכוז

אז דופמין מסמן רווח צפוי? שוב, זה יותר מורכב. דופמין עשוי לעלות באזור הנ"ל אצל אנשים עם הפרעות פוסט- טראומטיות כשהם חווים ערנות, דריכות מוגברת ופרנויה. אז אפשר להגיד שלפחות בחלק הזה של המוח דופמין הוא לא התמכרות או רווחים או פחד- הוא "נבלטות": יותר תשומת לב, סימן שיש לתת יותר תשומת לב לדבר מסוים. לכך עשוי להיות קשר להפרעת קשב וריכוז ולהתמכרויות.

hidden dreams symbol

דופמין נמוך ופרקינסון

אבל דופמין עצמו? הוא לא ה'נבלטות', יש לו הרבה יותר תפקידים לשחק במוח. למשל דופמין משחק תפקד גדול בהתחלה של תנועה, ופגיעה בחומר השחור במוח היא מה שגורמת למחלת הפרקינסון.

דופמין, פרלקטין, סכיזופרניה

דופמין אף מתפקד כבולם מההורמון פרלקטין לייצר חלב אם. בדרך המזולימבית דופמין משחק תפקיד בפסיכוזה, והתרופות האנטיפסיכוטיות שניתנות לטיפול בסכיזופרניה קשורות לדופמין.

דופמין והמוח הקדמי

דופמין אף מעורב בחלק הקדמי של המוח, הקורטקס, שאחראי על קבלת החלטות חשובות, תכנון קדימה ותשומת לב.

דופמין ושאר חלקי הגוף

בשאר חלקי הגוף, לדופמין יש קשר לבחילות, לתפקוד הכליות ולתפקוד הלב.

עם כל התהליכים הנהדרים האלה שדופמין לוקח בהם חלק, איך זה שמפשטים אותו פשוט כ"תשומת לב" או "התמכרות"?

קל ומפתה לומר "דופמין הוא X" לקרוא לו בשם אחד. זה מנחם, זה מרגיש כאילו אתה מבין את היסודות ברמה הביולוגית שלהם. גם יש מספיק מחקרים שיאשרו שאכן דופמין מעורב באותו התחום, כך שתוכל להיות משוכנע בצדקתך. אבל הפשטה של דופמין, או כל חומר במוח לתפקיד אחד גורמת לתמונה שגויה לחלוטין!

דופמין: יותר זה לא תמיד טוב יותר

אם אתה חושב שדופמין זה מוטיבציה, אז יותר דופמין זה טוב, לא? אם דופמין הוא גם הנאה, וגם תחושת התעלות, אז יותר מדי פשוט יספק תחושה נפלאה! אז זהו, שלא בהכרח! כי אם אתה חושב על דופמין רק כעל הנאה, או רק כעל תשומת לב, לא תצליח להבין את הבעיות הקשורות לדופמין, כמו התמכרות לסמים, או הפרעות קשב וריכוז, כך שהבנה שגויה תקשה על פתירת הבעיה.

סיבה אחרת למה המונח "דופמין הוא" אינו נכון היא משום שההפשטה מעלימה מפלאי הדופמין. אתה חושב שפענחנו (אנו בני מין הציוויליזציה) את כל תפקידי הדופמין, ותמה מדוע עוד מתקשים לטפל בבעיות כמו התמכרות? המורכבות משמעה שמחלות שמעורב בהן דופמין (או כל חלק במוח) הן בד"כ קשות לפענוח, ויותר מכך- קשות לטיפול.

דופמין: יש כבוד

הדגשת פניו הרבות והמורכבות של דופמין, עשויה להוריד מ'המוניטין הסקסי' שלו. אבל להפך;

המורכבות של התנהגותו היא מה שעושה אותו כה מופלא.

מורכבות ריבוי המספרים והגורמים המעורבים היא לא רק 'אשמת' הדופמין- בעוד שלדופמין יש 5 סוגי רצפטורים, למוליך עצבי אחר- סרוטונין, יש 14 רצפטורים ידועים (ועוד שאינם)!

לדבר, להתאהב, להתגרש, לישון

countries couple picture 2

למוליכים עצביים אחרים יש קולטנים מסוגים שונים, וכל קומבינציה שמתרחשת גורמת לתוצאות שונות. יש הרבה סוגים של נוירונים והם יוצרים ביליונים על ביליונים של קשרים, כל זה כדי שתוכל ללכת, לדבר, לאכול, להתאהב, להתחתן, להתגרש, להתמכר ולהיגמל מההתמכרות. אם תחשוב על מספר הקשרים הנחוצים פשוט כדי לקרוא ולהבין את המשפט הזה- מהעיניים למוח, לעיבוד המידע, להבנה, להנעת האצבעות להעביר עמוד... תוכל להתחיל להרגיש תחושת יראה. מוחנו עושה את זה, אפילו אם אנחנו חושבים באותו זמן על ארוחה טעימה של שייק בננות עם כפית שמן קוקוס. המורכבות היא שעושה את המוח איבר כה מופלא.

לסיכום תפקידיו של דופמין

אז דופמין קשור להתמכרות, בין אם לשוקולד או לקוקאין.

דופמין קשור לתשוקה ולאהבה.

הוא קשור גם לייצור חלב.

דופמין קשור לתנועה, מוטיבציה, תשומת לב, פסיכוזה.

דופמין משחק בכל אלה תפקיד, אבל הוא לא אף אחד מהם, וטוב שכך. מורכבותו עושה אותו כה מעניין, היא מראה לנו מה המוח יכול לעשות עם

מולקולה

בודדה

אחת.

מחשבה אחת ליום