מהם 6 הגורמים העיקריים למחלת פרקינסון?

מהם הגורמים לפרקינסון? צירוף מחומש של הגורמים הבאים נותן מענה לשאלת השאלות על המחלה הניוונית הכרונית

מחלת פרקינסון: האם ניתן למנוע אותה?

מהי מחלת פרקינסון?

מחלת פרקינסון היא מחלה הנובעת מפגיעה באזור במוח הנקרא הקרוי) Substantia Nigra "החומר השחור") ושם בתאי העצב המייצרים דופמין. דופמין אחראי על העברת אותות מהמוח למערכת העצבים המרכזית.

מחלת פרקינסון: האם ניתן למנוע אותה?

לצורך כך יש להבין מהם הגורמים לפרקינסון

ישנם 6 גורמים עיקריים לפרקינסון:

1. רדיקלים חופשיים

הגורם הראשון למחלת הפרקינסון הינו רדיקליים חופשיים. רדיקלים חופשיים הם מולקולות בלתי יציבות (חסר להם אלקטרון אחד) בעלות פוטנציאל מזיק ומסוכן בעקבות תגובות כימיות, אשר גורמות לתאי עצב למות. ע"מ להיות יותר יציבות, המולקולות מנסות להתחבר עם מולקולות סמוכות, ובמיוחד עם ברזל- מה שגורם לתהליך של התחמצנות (oxidation). קיימת השערה שהתחמצנות גורמת לפגיעה ברקמות ובתוך הנוירונים, מה שגורם למחלת פרקינסון (עדות לכך היא שבאזור ייצור הדופמין ה Substantia Nigraיש כמויות גבוהות של ברזל לעומת כמויות נמוכות של פריטין, המגן מפני התקשרות עם מולקולות של ברזל).

2. רעלנים כמו MTPT ההורסים נוירונים של דופמין

הגורם השני למחלת פרקינסון הינו רעלנים הורסי דופמין; מחקרים בבע"ח לימדו כי חומר רעלן כמו MTPT הפריע למיטוכונדריה בתאי עצב. המיטוכונדריה הינה אברון חיוני ההופך את האנרגיה של המזון לכדי דלק לתאים.

3. גורמים גנטיים: האם פרקינסון היא מחלה תורשתית?

עד 20% מחולי פרקינסון יש קרוב משפחה שחווה תסמיני פרקינסון מסוימים כמו רעד. מכאן שגנטיקה עשויה להוסיף לסיכוי לחלות בפרקינסון.

4. הזדקנות מואצת

הגורם האחרון למחלת פרקינסון הוא חמצון מואץ, כלומר הזדקנות מואצת. נראה שיש קשר בין הזדקנות מואצת של הנוירונים המייצרים דופמין למחלת הפרקינסון. יש לכך קשר לאובדן מנגנונים נוגדי חמצון, מה שמתקשר אף להשערה הראשונה של רדיקלים חופשיים והתחמצנות בגוף.

5. גורמים סביבתיים אשר יוצרים פרקינסון: חומרים כימיים

חשיפה לסביבה כפרית, מי באר, הדברה, ריסוס ורעלים כימיים מעלים את הסיכון לחלות במחלת פרקינסון.

6. חבלת ראש
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום

  • מכשולים אינם יכולים למוטט אותי.

    אין מכשול שיכול לעמוד בפני נחישות מוצקה של אדם שהולך אחרי כוכב.

     

    לאונרדו דה וינצ'י