כיצד מוסיקה משמשת כלי נפלא לחולי פרקינסון?

פרקינסון: טיפול אלטרנטיבי בפרקינסון באמצעות מוסיקה, כיצד מוסיקה משמשת טיפול בפרקינסון? מהי תרפיה במוסיקה לחולי פרקינסון ומה יתרונותיה? וגם- עצות לטיפול ביתי שתוכלו ליישם כבר עכשיו, בכתבה הבאה

חולה פרקינסון, אוהב מוסיקה? זוהי כבר התחלה טובה. ואם לא, זה הזמן להתחיל... מדוע? להלן כל התשובות שיהפכו אפילו את הדממה לערבה ומענגת:

woman to enjoy music highdefinition picture 1

מוסיקה: דופאמין טבעי לחולי פרקינסון

מפליא ומעודד כאחד:ביכולתה של מוסיקה אהובה לשפר מצב רוח ולהעלות 2 מוליכים עצביים שמצויים בכמות מופחתת אצל חולי פרקינסון: דופאמין וסרוטונין. היא משמשת מקור מצוין ל"הורמוני האושר" הללו- דופאמין טבעי וסרוטונין טבעי. היש פשוט מכך? כך התגלה במחקר זה על פרקינסון מוסיקה ודופמין.

טיפול במוסיקה למחלת פרקינסון: טיפול טבעי ברעד בידיים

חולי פרקינסון רבים חווים בעיות ביצירת תנועה, בתנועה איטית, נוקשות או רעד פרקינסון.

drum hand

מוסיקה, ובייחוד קצבית עשוי לשמש מצע להסדרת תנועות. אמנם התהליך איננו אוטומטי. הקצב צריך לעורר דחף או רצון אצל החולה לתנועה, על מנת שיהפוך לתנועה ממשית בחלל.

טיפול במוסיקה למחלת פרקינסון: טיפול ע"י קצב ותופים

מומחי תרפיה במוסיקה חוקרים מגוון של תבניות קצביות עם המטופל ע"מ למצוא את התבניות הספציפיות שעוזרות לו ללכת, להתאזן ולנוע באופן כללי. מטופלים מספרים כי ע"י התמקדות במקצב ונסיון "להרגיש" אותו, הם יכולים לנוע בקלות רבה יותר, ולתפקד במשימות פשוטות שלפני כן נתקעו בהן.

טיפול במוסיקה במחלת פרקינסון: טיפול בהפרעות דיבור ובליעה

בנוסף לבעיות תנועה, חולי פרקינסון חווים פעמים רבות בעיית דיבור לא ברור ומקוטע. זה נגרם בד"כ מנשימה חלשה ומקשיי תנועה שגורמים לקשיי דיבור (לדוגמא הזזת הלשון משפיעה על יכולת הפקת הצליל). בשל כל אלה, עידוד חולה פרקינסון לשיר ולהפיק הברות מעודדת את פעילות הנשימה ושרירי הפה.

נסו את זה בבית:חולה פרקינסון בטיפול מוסיקה מוזמן לתופף עם אצבעותיו בעת הדיבור. לעיתים תרגיל זה עוזר לו לדבר באופן ברור יותר ולתרום לקואורדינציה הכללית.

פרקינסון: טיפול בדיסקינזיה להרגעת חולי פרקינסון

לעיתים חולי פרקינסון רועדים ומתקשים לעצור את התנועות הבלתי רצוניות- דיסקינזיות. דיסקינזיות עשויות להקשות על המנוחה, לערער את הרוגע הנפשי, ולהפריע לשינה. במקרים כאלו, מוסיקה בעלת מקצב איטי יותר עשויה לעזור להרגיע את הגוף ולעודד אותו לנוח ולישון.

enjoy the music picture

מוסיקה לחולה פרקינסון: טיפול קבוצתי להשכחת דיכאון וחרדות

אספקטים נוספים במחלת פרקינסון הם מצב רוח ירוד שגורמים לעיתים לדיכאון, לחרדה ולבידוד חברתי. השתתפות בפעילויות תרפיה במוסיקה כוללת קבוצות תיפוף, ריקוד ותנועה קבוצתיות, לצד תמיכה קבוצתית. כל אלו מאפשרים ביטוי אישי והתקרבות לחברים חדשים.

לסיכום, לא נותר עוד צליל של ספק :

תרפיית מוסיקה אקטיבית מומלצת ביותר לשיפור הן הבריאות הפיסית והן הבריאות הנפשית של חולה הפרקינסון. נגנו, שירו ותהנו.

מחשבה אחת ליום

  • אני אסיר תודה לכל מי שאמר לי 'לא' – הם הסיבה שעשיתי זאת בעצמי.

     

    אלברט איינשטיין