מחקרי פרקינסון חדשים

דופמין באוכל: מהם המזונות העשירים ביותר בדופמין?

איך להעלות דופמין באופן טבעי? אכילת מזונות עם דופמין היא דרך קלה וטעימה. ע"י ארוחה טעימה, תוכלו להעלות את הדופמין באופן טבעי, ולחוש שמחים וקלים יותר ביומיום. לפניכם רשימת עקרונות ומזונות טעימים עתירי דופמין, טירוזין וחומצות אמינו שיאפשרו את העלאת רמת הדופמין בגוף באופן טבעי:

 

1. דופמין במזון: אוכמניות, ספירולינה ונוגדי חימצון

דיאטה עשירה באוכמניות ובספירולינה- אצה כחולה ירוקה, הוכחה כמשפרת את רמות הדופמין במעבדת חיות, כך ע"פ מחקר משנת 2005 שפורסם בירחון "נוירולוגיה ניסויית". מזונות אלה מפחיתים את הדלקת בגוף, מגבילים את הרס הרדיקלים החופשיים ומשחזרים את רמות הדופמין לאחר שצנחו. המחקר משער שמזונות העשירים בנוגדי חמצון עשויים להיות בעלי השפעה דומה להפחתת הדלקתיות בגוף ושמירה על רמות בריאות של חומצות אמינו.

2pan fried egg quality picture. דופמין במזונות העשירים בחומצת האמינו החיונית טירוזין

טירוזין במזונות מן החי

אוניברסיטת טנס טוענת שכל מזון שעשיר בחלבון מן החי מסייע להעלאת רמות הדופמין בגוף. זה כולל מגוון של דגים, עוף וצורות שונות של מזון מן החי כמו ביצים. מזונות אלו עשירים בטירוזין ולפיכך יעילים בהעלאה ושמירה על רמות ומאגרי דופמין. עבור צמחונים המלצת המחקר היא ללכת על גבינות, יוגורט ומוצרי חלב.

טירוזין במזונות מן הצומח

טבעונים יוכלו לקבל טירוזין ע"י אכילת גרעינידלעת, זרעי שומשום, שקדים, בוטנים וקטניות. מזונות רבים אשר גבוהים הן בחלבון והן בפחמימות עשויים להעלות את רמות הדופמין, ע"פ אוניברסיטת מישיגן לבריאות. טופו ומוצרי סויה אף הם עשירים בטירוזין.

girl holding apple

3. דופמין בפירות: בננות, תפוחים ואבטיח

בננות ובמיוחד בננות בשלות הן מקור מצוין לדופמין. הנק' החומות על קליפת הבננה מסמנות על ריכוז של טירוזין האחראי על יצור הדופמין. לצורך השוואה, ב100 גרם קליפה בננה יש 80-560 מ"ג דופמין ובבננה עצמה 2.5-10 מ"ג דופמין, בעוד במוקונה יש 700 מ"ג דופמין עבור 100 גרם.

אבטיח אף הוא מעלה את הדופמין באופן טבעי הוא מכיל כמויות גבוהות של ויטמין B6 שהגוף משתמש ליצור מעבירים עצביים ובהם דופמין.

בתפוח יש נוגד חמצון בשם קוורצטין, אשר מגן על הגוף מפני רדיקלים חופשיים שיכולים אף להרוס דופמין.

4. דופמין בסלק ובאבוקדו

בסלק יש את החומר האנטי דיכאוני בטאין, שמעורר ייצורSAM-e או בשמו המלא S-adenoslmethionin אשר הכרחי לייצור הורמונים כמו דופמין.

אבוקדו לא רק מ

עלים את רמות הדופמין בגוף; השומנים הטובים שלו אף מעלים את רמת האנדורפינים, שהם חומרים כימיים המעוררים בגוף תחושת נועם והנאה.

מכיוון שדופמין מתחמצן בקלות, פירות וירקות העשירים בנוגדי חימצון עוזרים לשמור על הנוירונים שמשתמשים בדופמין מפני רדיקלים חופשיים: סלק, אבוקדו, עגבניה ופירות יער למשל. לכתבה המלאה על נוגדי חימצון במזון.

5. דופמין במזון: אגוזים, זרעים וקטניותnuts and dried fruit hd pictures

אגוזים וזרעים, ובמיוחד שקדים, זרעי דלעת, זרעי חמניות וזרעי שומשום עוזרת להעלות את רמת הדופמין בגוף. שעועיות וקטניות עשירות בחלבון ואף עוזרות ליצור הדופמין, ובמיוחד שעועית לימה. כל אלו אף עשירים בויטמין E, סלניום ומגנזיום.

6