מחקרי פרקינסון חדשים

דיאטת פלבנואידים עשויה להפחית את הסיכון לפרקינסון אצל גברים

מחקר חדש בתחום הפרקינסון והתזונה מלמד כי סיכון לפרקינסון עשוי לפחות הודות להוספת פלבנואידים- נוגדי חימצון לדיאטה היומית. כיצד מקבלים נוגדי חימצון פלבנואידים מהמזון? על כך ועוד בכתבה שלפניכם

דיאטה עשירה בפלבנואידים עשויה להפחית את הסיכון לפרקינסון אצל גברים

המחקר פורסם באפריל 2012 בשת"פ פעולה אנגלי- אמריקאי (אוניברסיטת מזרח אנגליה עם צוות מהרווארד) תוך ניתוח 2 מסדי נתונים גדולים מאד של חולים. סה"כ מאגר הנתונים כלל כ140,000 חולים.
החוקרים מצאו כי הגברים אשר היו מצויים ברביעון העליון של צריכת פלבנואידים היה נמוך ב- 40% ללקות במחלת פרקינסון, בהשוואה לגברים שהשתייכו לרביעון התחתון.
קשר שכזה לא נצפה בקרב נשים, והסיבה להבדל המגדרי שנמצא עדיין אינה ברורה.

מה זה פלבנואידים: נוגדי חימצון?

פלבנואידים הם חומרים כימים אשר יוצרים בגוף תגובה המקטינה את תגובות החמצון של החומרים בסביבה. תגובות חמצון הן הכרחיות לחיים, אולם הן אף עשויות ליצור רדיקלים חופשיים: תגובות שרשרת אשר פוגעת בתאי הגוף. נוגדי החמצון הללו פועלים לבלום את תגובות השרשרת הללו ע"י הסרת רדיקל חופשי שבאמצע, ע"י חיזור אחר מחמצנים. כך הם עצמם מתחמצנים אולם במצבם המחומצן הם דווקא יחסית יציבים ולפיכך לא גורמים לנזק.

פלבנואידים- נוגד חימצון, פיגמנט צמחי במזון

פלבנואידים הם נוגדי חימצון טבעיים (אנטיאוקסידנטים) לגוף אשר לוקחים חלק בפעילות בריאות הלב, פועלים למניעת מחלות כמו סרטן וכן מגנים מפני הרס של רדיקלים חופשיים בגוף. נוגדי חימצון פועלים אף למניעת מצבים של מחלות כרוניות כמו אוסטאופורוזיס וסוכרת.

יש סוגים שונים של נוגדי חמצון: ויטמין C, ויטמין E, גלוטטיון, סלניום, אנזימים כמו סופראוקסיד דיסמוטאז, קטלאז. אנטי אוקסידנטים מאריכים את חיי התא, בעוד שרדיקלים חופשיים מזקינים אותו ואת הגוף.

מחשבה אחת ליום

  • אתגרים הם מה שעושים את החיים מעניינים, להתגבר עליהם זה מה שהופך את החיים למשמעותיים

     

    אנונימי