נוגדי חמצון במזון: מהם המזונות העשירים ביותר בפלבנואידים?

פירות יער, תפוחים, קשיו ועוד: הרשימה המלאה של מזונות העשירים בפלבנואידים, שטובים למחלות ניווניות ולפרקינסון. למה מזון עם נוגדי חימצון עדיף על תוסף תזונה?  יש סוגים שונים של נוגדי חמצון: ויטמין C, ויטמין E,  גלוטטיון, סלניום, אנזימים כמו סופראוקסיד דיסמוטאז, קטלאז.  בכתבה זו על הפלבנואידים שכ"כ טובים לחולי פרקינסון ומחלות ניווניות.

שימושים של אנטיאוקסידנטים

מצב החימצוניות בגוף קשור באופן ישיר למחלות בגוף החי, ולפיכך עושים שימוש בנוגדי חימצון במחלות של ניוון עצבי: שבץ מוחי, אלצהיימר, למניעת סרטן ומחלת לב כלילית ועוד.אנטי אוקסידנטים מאריכים את תוחלת החיים של התא בעודהתחמצנות ורדיקלים חופשיים רבים גורמים להזדקנות מואצת של הגוף. זה קורה כאשר יש רמה נמוכה של נוגדי חמצון, או לחלופין מעט פעילות שלמעכבי האנזימיםשל נוגדי החמצון- הזדקנות תאים משמעה הזדקנות היצור החי.

בשל הייחודיות של המרכיבים הכימים הללו, עושים באנטיאוקסידנטים שימוש בהם אף בקוסמטיקה, בתעשייה למניעת פירות גומי ובנזין, ובחומרים משמרים במזון.

נוגדי חמצון במזון

עודף של אנטיאוקסידנטים אף הוא עשוי להזיק, ותוספי תזונה שהוסיפו להם נוגדי חמצון לא לימדו על שיפור בבריאות, לפיכך ככל הנראה הדרך האופטימלית להשיג אותם היא דרך נוגדי חימצון טבעיים במזון..

נוגדי חמצון במזון: פלבנואידים בפירות יער

קבוצת הפירות יער עשירה מאד בפלבנואידים, ובמיוחד פירות יער אדומים, כחולים וסגולים. ככל שהפרי יותר כהה טרי ובשל, הוא נוטה להכיל כמות גבוהה יותר של נוגדי חימצון, בעוד שעיבודים עשויים להפחית את רמת נוגדי חמצון בפרי. תותי שדה ותותי עץ ידועים בפלבנואידים כמו קוורצטין. באוכמניות וענבים שחורים יש את הפלבנואידים אפיקטמין וקטקין.

בפטל ובענבים אדומים יש רמות גבוהות של פלבנואידים מסוג אנטצידנין וציאנידין.

נוגדי חמצון במזון: פלבנואידים בפירות

בננות עשירות באנטציאנידין, ציאנידין ודלפינידין.

פירות הדר כולל אשכוליות, לימונים, ליימונים ותפוזים גבוהים בקבוצת פלבנואידים כולל הספרטין, נארינגנין ואריאודיקטול. פירות ממשפחת הורדיים כמו תפוחים, אגסים, שזיפים, אפרסקים ומשמשים ידועים בכך שהם גבוהים בקטקין ואפיקאטקין, ובמיוחד אם נצרכים עם הקליפה! אז חסכו מהקולפן עבודה, והוסיפו לעצמכם המון נוגדי חמצון.

נוגדי חמצון במזון: פלבנואידים באגוזים וקטניות

בנוסף להיותם גבוהים ברמות חלבון, חלקם אף גבוהים ברמות של פלבנואידים: שעועית כהה כמו שעועית שחורה ושעועית לוביה עשירות באנטיציאנינדים כמו דלפינידין, מאלבידין וקאמפרול, בעוד ששעועיות אשר נצרכות לא בשלות כמו שעועית פאבה או פינטו עשירות בפלבנואידים כמואפיקאטקין ואפיגלוקאטקין.

אגוזי מלך ואגוזי פקאן עשירים באנטוציאנינדים, פיסטוקים ואגוזי קשיו עשירים בקאטקין. מלך החלבונים הוא שעועית הסויה שעשירה גם בקאטקינים ובמיוחד בקבוצת הפלבנואידים האיזופלבנים כמוגניסטיין ודאידזיין.

נוגדי חמצון במזון: הירקות העשירים בפלבנואידים

רוב הירקות מכילים כמויות של פלבנואידים ובמיוחד ירקות ירוקים ואדומים. פלפלים, עגבניות, וחצילים עשירים בקוורצטין ולוטואלין. בצלים, ובמיוחד בצלים אדומים וירוקים גם הם גבוהים בקוורצטין. ירקות ירוקים כמו סלרי וארטישוק גבוהים באפיגנין ולוטואלין בעוד ששעועית לוביה, וברוקולי עשירים בקוורצטין, קאמפרול ומיריצטין.
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום