סובל ממיגרנה? יש לך יותר סיכוי לחלות בפרקינסון

אנשים שחוו מיגרנות בגיל מבוגר מעלים את הסיכון לחלות במחלת פרקינסון או מחלות תנועה אחרות בהמשך חייהם. מי שהיה לו מיגרנה עם אאורה (הילה), סיכונו היה כפול, ע"פ המחקר.

המחקר פורסם ב17 בספטמבר 2014 בז'ורנל הרפואי "נוירולוגיה" של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.

מהם הסיכונים במיגרנות?

מיגרנה היא הפרעת המוח הנפוצה ביותר אצל גברים ונשים. היא התגלתה כבר כגורם סיכון לשבץ ולמחלות, והנה המחקר החדש נותן לנו עוד סיבה להבין, למנוע ולטפל במצב של מיגרנות וצלחות.

על המחקר

במחקר השתתפו 5620 אנשים בגילאי 33-65 ועקבו אחריהם לאורך 25 שנים. בתחילת המחקר, לכ1000 מתוכם היו כאבי ראש ללא תסמיני מגרנה, ל200 מיגרנות ול400 מגרנות עם אאורה. המחקר עקב אחר התפתחות סימפטומים של רגליים רועדות- סימפטום של פרקינסון. הממצאים הראו כי הסיכוי של חולי מיגרנה עם אאורה היה כפול משל האנשים ללא כאבי הראש: 2.5% מחולי המיגרנה עם אאורה אובחנו כחולי פרקינסון, לעומת 1.1% מהאנשים הבריאים לחלוטין.

מה הסיכוי של חולי מיגרנה לחלות בפרקינסון?

 • 19.7% מחולי המגרנות עם אאורה קיבלו אבחון פרקינסון
 • 12.6% מחולי מגרנות בלי אאורה
 • ו7.5% ממי שסבלו מכאבי ראש

נשים, מיגרנה אאורה ותורשת פרקינסון

נשים עם מגרנות עם אאורה הן גם בסבירות כבוה יותר להיות עם היסטוריה משפחתית של פרקינסון במשפחה יחסית למי שלא סבל מכאבי ראש.

מה הקשר בין דופמין למיגרנות?

הבעיה התפקודית בדופמין משותפת הן לפרקינסון והן משוערת כבר זמן רב כגורם אפשרי למיגרנות. סימפטומים של מגרנות כמו פיהוקים מרובים, בחילה והקאה אף הם קשורים לפעילות של רצפטורים של המוליך העצבי דופמין.

מחשבה אחת ליום

 • הגוף הוא יציר הנשמה.

  הנשמה עצמה בוראת את עטיפתה.

  היא מרקעת אותה מבפנים החוצה כמעשה הצורף השוקד על תבליטיו.

   

  ליאונרדו דה וינצ'י