תזונת פרקינסון: 9 הדיברות לתזונה נכונה עבור חולי פרקינסון. מה לאכול?

תזונה נכונה משחקת תפקיד חיוני עבור בריאות ותפקוד מיטבי לחולי פרקינסון. כיצד בנויה דיאטת פרקינסון, מה תוסיפו ומה תרחיקו מהתפריט היומי? על אנונה, אוכמניות, כורכום ותה ירוק- בכתבה הבאה

חולי פרקינסון,

קודם כל סורו מרע: התרחקו מרעלים

1. הימנעו מאלכוהול ומקפאין

אלכוהול וקפאין משמשים רעלים לגופנו. עבור חולה הפרקינסון שגם ככה מערכות גופו יותר מעורערות, בטח ובטח שיש להמנע מחומרים אלו שיקשו על גופו להילחם ברעלים ולהטהר.

2. היזהרו מאנונה

אנונסין, חומר שבאנונה יוצר פרקינסון, כך התגלה ע"פ מחקרי פרקינסון. בגוונדאלופ שבאיים הקריביים התגלה מספר אסטרונומי של חולי פרקינסון, ובעקבותיו התגלה מחקר הקשר בין פרקינסון ואנונה.

3. העדיפו מזון אורגני על פני מזון מרוסס

אם זה בלתי אפשרי עבורכם באופן טוטלי, בחרו בקפידה יתרה את המזון, כך שצריכת הריסוס שלכם תיהיה מינימלית.

אמנם הסיבות להופעת פרקינסון אינם ידועים עדיין, אך בהחלט ידוע כי לרעלים סביבתיים כמו ריסוס וכימיקלים יש יד בדבר. מחקרי פרקינסון מצאו כי אצל חולה פרקינסון כימיקלים רבים כאלה, ובנוסף מחקרי פרקינסון אחרים מצאו כי שיעור חולי הפרקינסון גדול יותר בקרב מי שנטה להתעסק מקרוב עם חומרים כימיים (כמו לדוגמא בריסוס).

4. שימרו על רמות סוכר מאוזנות

צריכת סוכר ופחמימות מזוקקות גורמת לרמות הגלוקוס בדם לקפוץ, מה שגורם לעייפות, עצבנות, סחרחורות, נדודי שינה, דיכאון, הזעה מוגברת (ביחוד בלילה), יכולת ריכוז נמוכה, שכחה. בנוסף, רמת גלוקוז גבוהה תורמת ליצירת דלקת בגוף, שהיא גם כך סימפטום של פרקינסון ולפיכך רק תחמיר את המצב.

מזונות שמורידים את רמת הסוכר בדם: שתו תה מרווה/ג'נג'ר/ קינמון/ לימון ופלפל חריף. שימו לב: המרווה מייבשת ולפיכך אין להגזים בה. קינמון וג'נג'ר: מזונות מחממים, מורידי סוכר וכן נוגדי דלקת. תה לימון מצוין אף להסדרת פעילות מעיים.

5. גלו רגישויות ולארגיות למזון והמנעו מהם

חלק ניכר באוכלוסיה אלרגי לגלוטן, חלב, סויה ושמרים. האם גם אתם? נסו להמנע מהם למשך כחודש ובדקו כיצד השינוי השפיע עליכם.

אח"כ, עשו טוב:

חולי פרקינסון - מה כן לאכול ?

6. אכלו מספיק חלבונים בריאים

אלדופה, מחומר המוצא שלדופמין בנוי מחומצות האמינו אפינלין וטיזין. עדיף לקבל אותם ממקור צמחי: תרד, קטניות וביחוד משעועית יבשה, שמאטה התקדמות פרקינסון. כמויות גדולות של בשר נמצאו דווקא כמזרזות בחמרת פרקינסון, ולפיכך אם כבר מעוניינים בבשר, יש להעדיף דגים פראיים ממקור אורגני כגון סלמון שנחשב מזון בריא למוח.

7. קבלו מספיק אנטי אוקסידנטים

ודאו שאתם מקבלים מספיק אנטי-אוקסידנטים אשר משמשים כשומרי גופכם.

מזונות: עלים ירוקים כמו קייל ופטרוזיליה, אוכמניות שחורות, שום, לימון

שימו לב! תה ירוק ידוע כעשיר באנטיאוקסידנטים, אולם יש בו אף קפאין, לפיכך יש להזהר בצריכתו.

*מלטונין מהו? מלטונין הוא הורמון סופר אנטי אוקסידנט אשר מופרש המוח בשעות החשיכה. ודאו שאתם מקבלים את ההורמון הזה על ידי כך שתישנו בלילה ותמנעו מאורות של כלים אלקטרוניים שמונעים את הפרשתו (ראו כתבה מפורטת על מלטונין).

8. הילחמו בדלקת

דלקת בגוף היא אחת מהסימפטומים של פרקינסון, ופתירתה תקל על תהליך ניקוי הגוף מרעלים.

מזונות: כורכום. כורכום הוא הלוחם מס' 1 בדלקת של כל הזמנים. בנוסף, מחקרי פרקינסון רבים מלמדים על תועלתו הספציפית לפרקינסון.

מזון להפחית: מזונות מן החי כמו בשר, חלב וביצים יוצרים תגובה מאד חומצית בגוף. הקפידו לצרוך אותם עם מזון מאד בסיסי כמו סלט עם הרבה מלפפון, צנוניות, לימון וכמובן כורכום מעל.

9. שמרו על פעילות מעיים תקינה

מערכת עיכול תקינה ויציאות תקינות מאפשרים ספיגת מרכיבי מזון באופן אופטימלי וגוף נקי מהצטברות של רעלים.

מזונות: סלק, עגבניות, תה שומר וקמומיל, תה לימון ופלפל חריף. בנוסף, לקטין משמש כחומר שמנקה את המעיים. לצורך זה מיץ מתפוחים ירוקים הוא מצוין. ע"מ למנוע קפיצה של רמת הסוכר בדם (למרות שתפוחים ירוקים הם פחות מתוקים) ניתן למהול אותו, או להוסיף לו קצת קינמון.

אילו מזונות עובדים עבורכם, ואילו ממש לא? ספרו לנו בתגובות למטה!
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום