פרקינסון בגיל צעיר

פרקינסון בגיל צעיר: יש חיה כזאת? צעיר ורועד? מהם הסימפטומים הראשונים לפרקינסון צעירים, ומה ניתן לעשות? פרקינסון צעירים עבור בני 21-40, מאתגר אבל לא סוף העולם. בכתבה הבאה כל מה שתרצו לדעת על פרקינסון בגיל צעיר, להבדיל מפרקינסון בגיל מבוגר

מה זה פרקינסון בגיל צעיר?

פרקינסון בגיל צעיר: כשבחור או בחורה בגילאי 21-40 מקבל אבחון פרקינסון, מדובר ב"פרקינסון צעירים". למרות שרוב הסימפטומים זהים לפרקינסון מבוגרים, התמודדות עם פרקינסון בגיל צעיר עשויה להיות מאתגרת במיוחד עבור חולה צעיר ומשפחתו, נפשית, וחברתית.

בדרך כלל, פרקינסון אצל צעירים מאופיינת בסימפטומים קלים יותר מאשר אצל המבוגרים. גם קצב התקדמות המחלה הוא איטי הרבה יותר, כנראה משום שצעירים נוטים להיות בריאים יותר, וסיבוכים רפואיים מאיצים את החמרת המחלה.

חלק מהסימפטומים של פרקינסון הם אובדן זיכרון, בלבול וחוסר שיווי משקל. עבור צעירים סימפטומים אלו של פרקינסון פחות נפוצים. יחד עם זאת, סימני פרקינסון בגיל צעיר יהיו יותר תנועות בלתי רצוניות שנגרמות כתופעות לוואי של תרופות פרקינסון כמו לוודופה. מסיבה זו, עבור פרקינסון בגיל צעיר מומלץ בד"כ לטפל באלטרנטיבות לתרופת הפרקינסון לוודופה.

פרקינסון בגיל צעיר: מהם הסימנים המוקדמים?

  • רעד ושקשוק במנוחה
  • איטיות
  • נוקשות
  • בעיות שווי משקל

חשוב לציין שלא כל הסימנים המוקדמים הנ"ל, אלא אף אחד או שניים עשויים להופיע בגיל צעיר, ולמרות לעלם או העלמה הצעירים יהיה אבחון פרקינסון חיובי. אחרי הכל, לא כל חולה פרקינסון מתאפיין בסימפטומים של רעד, כמו שלא כל רעד הוא סימן המעיד על מחלת פרקינסון. אם אתה חושד שיש לך פרקינסון, לך לנוירולוג או מומחה להפרעות תנועה.

פרקינסון בגיל צעיר: סימפטומים מוקדמים של הפרעות תנועה

  • שינויים במצבי רוח, ובמיוחד נטייה לדיכאון
  • בעיות שינה
  • שינויים בחשיבה
  • בעיות לחץ דם, יציאות, מתן שתן והזעה
  • שינויים במראה העור

לאחר אבחון פרקינסון בגיל צעיר: האם אפשר להמשיך לעבוד?

לא רק שזה אפשרי לעבוד עם פרקינסון בגיל צעיר, זה אף מומלץ. רוב האנשים שקיבלו אבחון פרקינסון בגיל צעיר המשיכו לעבוד לתקופה מסוימת.

"לעוד כמה זמן אני אוכל להמשיך לעבוד?" שואלים חולי פרקינסון צעירים וחולי פרקינסון מבוגרים כאחד.

זוהי שאלה נפוצה ויותר קשה לענות עליה. אורך הזמן תלוי במשתנים רבים. חלקם קשורים לסימפטומים של פרקינסון, לתופעות הלוואי של תרופות הפרקינסון, ואחרים לגורמם סביבתיים כולל למצב הכללי של המעסיק שלך.

פרקינסון בגיל צעיר: סיכוי לחלות של 5-10%.

באמריקה יש כ 1.5 מיליון חולי פרקינסון. סטטיסטית, לגברים יש נטייה לחלות בפרקינסון יותר מלנשים, וכל שנה מתקבלים כ 60 אלף אבחונים חדשים של חולי פרקינסון. בשל העובדה שהרוב הגדול של חולי פרקינסון הם מעל גיל 60, היא נחשבת מחלה של קשישים. בשל כך, יש נטייה פחות לאבחן אותה אצל הצעירים, כך שהם לעיתים גדלים איתה שמקבלים אבחון שגוי במקום פרקינסון, ומאובחנים כחולי פרקינסון רק בגיל מבוגר יותר. אחוז המאובחנים במחלת פרקינסון מתחת לגיל 50 הוא עד 20 אחוז, וכמחצית מכך מתחת לגיל 40.

האם פרקינסון בגיל צעיר היא מחלה תורשתית גנטית?

הסיבה לפרקינסון איננה עדיין לגמרי ברורה. יחד עם זאת, מחלת הפרקינסון מופיעה הרבה פעמים לאורך דורות של משפחות, מה שמעיד על קיומו של מרכיב תורשתי או גנטי. מחקרים רבים מלמדים כי הופעת הפוטנציאל הגנטי למחלה צריך להיות מעורב עם משתנים סביבתיים חיצוניים. כיום, התפקיד הגנטי של המחלה משחק משחק משמעותי במחקר פרקינסון, ומדעני פרקינסון עודם מנסים להתחקות אחר הגורמים לפרקינסון.
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום