פרקינסון: אבחון שלב הפרקינסון ע"פ השפעת תרופות

התרופות לפרקינסון הפסיקו להשפיע? אולי יש צורך בהגדלת המינון, ואולי אתם סובלים מדיסקינזיות- תנועות בלתי רצוניות. תגובתכם לתרופות מעידות לעתים על שלב הפרקינסון שלכם. מתי כדאי לשקול ניתוח פרקינסון DBS?

אין עדיין תרופה לריפוי פרקינסון, מעין מרפא לפרקינסון, אבל טיפול במחלה עשוי בהחלט להקל על הסימפטומים. למידת תגובת הגוף לטיפול השונה מלמדת אף היא על שלב הפרקינסון שבו נמצא החולה.

שלבי פרקינסון מתקדמים בד"כ לפי הסדר שלפניכם:

1. אין צורך בטיפול תרופתי לפרקינסון

בשלבים המוקדמים של מחלת הפרקינסון, סהימפטומים של הפרקינסון הם מתונים ואינם מצריכים אפילו טיפול תרופתי.

2. תרופות פרקינסון משפיעות באופן חיובי

עם השפעת הסימפטומים על התפקוד, תרופות פרקינסון כמו סינמט, פרקופה (קרבידופה וולוודופה) עשויות להוריד משמעותית את הסימפטומים לשנה עד חמש שנים- עבור 25% מהמטופלים זה לטווח הארוך.

3. השפעת התרופות יורדת

כאשר ההשפעה של סינמט או פרקופה מתחילות לרדת ( השפעת התרופות הן לזמן קצר יותר עם התקדמות המחלה), יהיה צורך בהגדלת המינונים, או הוספה של עוד תרופה שנקראת COMT, שתחזק את היעילות של לוחמת הקרבידופה/ לוודופה.

4. תגובה בלתי צפויה לטיפול התרופתי

בשלב זה, החולה לא ידע לצפות את אורך וסוג השפעת התרופות, מה שעשוי לגרום לו למתח ולחרדה. בשלב זה, יש לעקוב באופן צמוד אחר תרופות הפרקינסון, וניתוח פרקינסון גם יכול לעלות על הפרק.

5. דיסקינזיות פרקינסון

דיסקינזיות הן תנועות בלתי רצוניות שנוטות להתרחש כשמינוני התרופות הן בשיא השפעתן. אם יש לך דיסקינזיות, יש לשנות את מינוני התרופותף ולקחת תרופה שנקראת (amantadine) Symmetrel . בשלב זה, אולי אף ניתוח פרקינסון עשוי לעזור.

6. סימפטומים חמורים ובלתי צפויים

בשלבים מתקדמים של מחלת פרקינסון, סימפטומים פרקינסון מופיעים; דיסקינזיות ועוד סימפטומים, למרות הטיפול הרפואי בהן. בשלב זה ניתוח פרקינסון DBS הוא בדרך כלל התשובה. בניתוח DBS שותלים אלקטרודות במוח החולה, והן קשורות לשלט חיצוני, שדרכו שולטים באופן אלקטרוני בפולסים המשפיעים על יכולת התנועה וגמישות הגוף. מדי כמה זמן, רופא הפרקינסון מכוונן לפי תגובת החולה, עד לפעילות האופטימלית שלו.

מחשבה אחת ליום

  • והנה הסוד שלי, הוא פשוט מאוד:

    רק בלב אפשר לראות היטב;

    מה שחשוב ב א מ ת  סמוי מן העין

     

    אנטואן דה סנט אקזיפרי, מתוך הנסיך הקטן