מה זה ריפוי בעיסוק לחולי פרקינסון?

מהו שיקום פרקינסון בעזרת ריפוי בעיסוק? ריפוי בעיסוק לחולי פרקינסון מטפלת בשיקום פרקינסון מזוית נוירולוגית תפקודית פיזית ונפשית.

הכירו את ניצן הרטל, 39 מקרית טבעון היא מרפאה בעיסוק מזה 14 שנים, ומנהלת המרכז הקליני Aging Boutique לשיקום ושימור איכות חיים בגיל המבוגר.

ניצן, ספרי כיצד הגעת לשיטת הריפוי בעיסוק לחולי פרקינסון?

אני מרפאה בעיסוק מזה 14 שנים, עם התמחות בשיקום נוירולוגי וגריאטריה. במשך מספר שנים ניהלתי מכון לריפוי בעיסוק במרכז שיקומי, שם צברתי ניסיון רב וידע מעמיק בתחום השיקום. כמו כן, במהלך השנים השקעתי בלימודי המשך וקורסים בתחומי השיקום השונים, והקפדתי להתעדכן בפיתוחים מקצועיים ומחקרים רלוונטיים.

כיצד בא הרעיון להקמת מרכז שיקומי לגיל המבוגר?

מתוך הכרותי עם מערכת הבריאות והכרהבחוסר הקיים בשירותי שיקום מספקים בקהילה, פתחתי את המרכז הקליני Aging Boutique, אשר הוקם במטרה לתת מענה כוללני לצורכי האוכלוסייה המבוגרת על הרצף מעצמאות למגבלה. כלומר, במרכז הקליני ניתנים שירותים רב מקצועיים:

1. למבוגרים המעוניינים לשמר את מיומנויותיהם המוטוריות והקגניטיביות

2. לאנשים לאחר פגיעה (נוירולוגית/אורטופדית/קוגניטיבית) אשר גרמה לירידה תפקודית וירידה באיכות חייהם, ובניהם חולי פרקינסון.

מהי מחלת הפרקינסון מזווית הראייה שלך?

מחלת הפרקינסון היא מחלה רב-מערכתית המערבת ליקויים במערכות שונות: מערכת העצבים המרכזית, המערכת האוטונומית, האיברים פנימיים ועוד.

אי לכך, חשוב לטפל במחלה זו באופן רב-תחומי, ולהתייחס למכלול; האדם, המחלה והסביבה.

כשאני מטפלת באדם החולה בפרקינסון, אני מתייחסת לכל חלקי השלם ולשלם עצמו; מוטוריקה, קוגניציה, שיווי משקל, טונוס, הסביבה האנושית, הסביבה הפיזית, הרקע, ההשתתפות התפקודית, והמטרות.

מה כולל טיפול ריפוי בעיסוק לחולה פרקינסון?

במרכז הקליני ניתנים טיפולים רב-מקצועיים ע"י צוות מנוסה מכל מקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, תמיכה רגשית). יש הסתכלות הוליסטית ואינטגרטיבית על כל תחומי התפקוד של האדם, ומתוך כך בניית תכנית התערבות מקיפה.

מבחינת תכנית התערבות לחולי פרקינסון, אנו מפעילים קבוצות תרגול אינטגרטיביות, המשלבות אימון מרכיבים מוטוריים וקוגניטיביים, שיווי משקל ומהירות תגובה. הפעילות נערכת באמצעות אביזרים מגוונים וכן באמצעות משחקי טלויזיה. כמובן שהקבוצות מותאמות ליכולות של כל משתתף, וניתן גם לתרגל באופן פרטני.

טיפול בפרקינסון: שיטת הטיפול "משימה כפולה"

אני עובדת בשיטה אינטגרטיבית המשלבת מטלות של "משימה כפולה" (Dual-Task), באמצעות תרגילים מגוונים ומשחקי טלויזיה, כך שנוצר גירוי סימולטני למוח בכמה ערוצים, דבר הגורם לאפקטיביות גבוהה יותר של התרגול ולהעברה לתפקוד היומיומי. בשנים האחרונות נערכו מספר מחקרים המתייחסים לאימון זה כבעל יעילות גבוהה יותר. בנוסף, יחד עם הלקוח אני בונה תכנית פעילות המערבת השתתפות בפעילויות מסוגים שונים לפי תחומי העניין שלו והמסוגלות שלו.

פרקינסון: טיפול בסימפטומים של פרקינסון- שיפור בנוקשות ובמצב הרוח

הטיפולים הקבוצתיים והפרטניים עוזרים לסימפטומים הקשורים בנוקשות תנועתית , חוסר הפרדת תנועה ושליטה מוטורית. בנוסף, האינטראקציה החברתית משפרת את מצב הרוח , שמשתפר אף עם סיפור החולה מחווית ההצלחה והלמידה.

הסימפטום פרקינסון הקשה ביותר לאיזון: רעד ותנועתיות לא רצונית (דיסקינזיות)

עדות מחולה: שיפור מוטורי אצל חולת פרקינסון בת 84

גברת בת 84 שאני עובדת איתה כבר 3 חודשים, מאובחנת עם מחלת פרקינסון מזה 7 שנים, לא היתה פעילה במיוחד מבחינה מוטורית, שמורה קוגניטיבית. כשנפגשנו היא סיפרה שהיא מודעת לחשיבות הפעילות הגופנית והקוגניטיבית, אך לא מצאה משהו שמתאים לה, ניסתה כמה דברים, אך לא הצליחה להתמיד.

התחלנו לעבוד פעמיים בשבוע, כל פעם 30 דקות, לאחר 3 שבועות כבר העלינו את משך הטיפול ל-45 דקות, כי הסיבולת שלה מאוד השתפרה. לאחר חודש קיבלתי טלפון מהבת שלה, אשר רצתה להודות לי על כך שעכשיו היא יכולה להכניס ולהוציא את אמא שלה לבד מהאוטו ולא צריך גם את בעלה בשביל זה, סיפרה כמה השיפור משמעותי והביטחון שאמא קיבלה ניכר ומורגש.

אותה לקוחה עדיין מתהלכת עם הליכון בבית ועדיין זקוקה לעזרה בתפקודי היום-יום, אך איכות חייה השתפרה מאחר והיא יותר עצמאית בדברים הקטנים (לקום מהמיטה לבד, לנעול ולחלוץ נעליים לבד).

חולי פרקינסון: פסימיות אצל המבוגרים, רוח קרב אצל הצעירים

בקרב רוב האנשים שפגשתי החולים בפרקינסון בגיל מבוגר (מעל 70) ניכר מצב רוח ירוד ואיזושהי פסימיות. חלקם מנסים לעשות את ה"דרוש" ולהתאמן, אך אין להם מספיק מוטיבציה על מנת לפעול באופן אינטנסיבי יותר ולכן זקוקים לליווי והכוונה באופן מתמיד. בקרב החולים הצעירים יותר, ניכרת יותר "רוח קרב" ורצון ל"הביס" את המחלה ולהתנגד לה. לרוב הם אלה הפעילים בצורה אינטנסיבית יותר ומחפשים מידע להתעדכנות ושיטות חדשות.

ניצן הרטל: טיפים לחולי פרקינסון

1. להתייעץ

חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מתחומי מקצועות הבריאות (ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה), על מנת שיתנו הכוונה וייעוץ להתאמת פעילות והדרכה. יחד איתם, כדאי לבנות תכנית התערבות כוללנית עם מטרות ספציפיות לטווח קצר ולטווח ארוך.

2. לטפח את המוח

מאוד חשוב לשים דגש על התחום הקוגניטיבי אשר עלול גם הוא להיפגע במהלך המחלה ולכן צריך להפעיל גם אותו.

3. לשתף

חיוני בתהליך הריפוי לחלוק את התחושות ולדבר על המחלה עם אנשים שמרגישים איתם נוח (אנשי מקצוע/חברים/משפחה), זה מאוד עוזר בהתנהלות הכללית ובארגון הדברים.

סביבת ומשפחת חולה הפרקינסון: תמיכה תמיכה ותמיכה!

תמיכה, תמיכה ותמיכה! לא ל"לחוץ" יותר מדי, אך גם לא לתת להם לשקוע.

טיפול בפרקינסון: "משקה הקסם"

במהלך השנים ראיתי ללא ספק שהחולים שהתמידו בפעילות גופנית אינטנסיבית ומגוונת, הרוויחו יותר שנים של איכות חיים. בנוסף לכך, חשוב מאוד להיות במעקב אצל נוירולוג מומחה להפרעות תנועה לשם האיזון התרופתי.

אני ממליצה בחום על תרגול צ'י קונג – שיטה נפלאה המסייעת בשליטה מוטורית.

עשו את המאמץ הנוסף ותגלו מקומות שלא הרבה מגיעים אליהם! Go the extra mile, its never crowded

ניצן הרטל היא מקרית טבעון וניתן ליצור איתה קשר בטל: 052-8900002

מחשבה אחת ליום

  • מכשולים אינם יכולים למוטט אותי.

    אין מכשול שיכול לעמוד בפני נחישות מוצקה של אדם שהולך אחרי כוכב.

     

    לאונרדו דה וינצ'י