פיזיותרפיה לשיקום נוירולוגי ופרקינסון: "ככל שהתנועה קלה יותר, המחשבה קלה יותר"

יובל לויתן, הוא פיזיותרפיסט שיקום נוירולוגי מספר כיצד מועילה פיזיותרפיה לחולי פרקינסון.

יובל לויתן, 33, בעל הסמכות תואר ראשון בפיזיותרפיה (BPT), תואר שני בפיזיותרפיה (MScPT) הוא פיזיותאפיסט כבר 7 שנים ומתגורר בתל אביב.

יובל לויתן: רקע אישי

אני פיזיותרפיסט מוסמך בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה (BPT) מטעם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב משנת 008 , ובעל תואר שני בפיזיותרפיה (MScPT) מטעם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב משנת 2012.

לאחר סיום לימודי התואר הראשון התחלתי לעבוד במחלקה לשיקום נפגעי ראש במרכז הרפואי שיבא – תל השומר והייתי פיזיותרפיסט של קבוצת הכדורגל הפועל ראשון לציון. כשנה לאחר תחילת עבודתי בתל השומר הצטרפתי לסגל ההוראה של בית הספר לפיזיותרפיה של אוניברסיטת תל אביב כמתרגל סטודנטים לפיזיותרפיה.

עם סיום עבודתי בקבוצת הכדורגל, התחלתי לעבוד במקביל לעבודתי בבית החולים שיבא במרכז השיקום ומכון הפיזיותרפיה של אגודת "עזרה למרפא" מיסודו של הרב פיהרר בבני ברק. לאחר שנה של עבודה ב"עזרה למרפא" עברתי לעסוק, בנוסף לעבודתי בבית החולים שיבא, כעצמאי בתחום שיקום נוירולוגי.

מדוע בחרת לעבוד עם חולי פרקינסון?

במהלך עבודתי בבית החולים שיבא ובמרכז השיקום "עזרה למרפא" טיפלתי בחולים רבים עם פרקינסון והפרעות תנועה, וגיליתי כי מחלת פרקינסון ושאר הפרעות התנועה האקסטרה-פירמידליות מסקרנות ומרתקות אותי.

התחלתי לקרוא ספרות שיקומית על חולי פרקינסון וללמוד היטב את הנושא. הצטרפתי באופן פעיל לישיבות הצוות של מחלקת פרקינסון והפרעות תנועה בשיבא בניהולה של ד"ר שרון חסין והפכתי שותף לכנסים, דיונים על חולים ואירועים של המחלקה ועמותת הפרקינסון ברחבי הארץ. צוות המחלקה ואנוכי החלנו לטפל בשותפות בחולי פרקינסון והפרעות תנועה אחרות, כאשר הרופאים אחראיים לצד הרפואי (תרופתי /ניתוחי) ואני לצד השיקומי פיסיקלי - ושילוב זה החל להוביל לשימור היכולות ואף להישגים תפקודיים של החולים.

ככל שעבר הזמן ראיתי כי ישנן דרכים שונות ונהדרות לסייע לחולים אלו, הדורשות הפעלת חשיבה יצירתית מקורית.

אני חש הנאה רבה ומוטיבציה מהיכולת שלי לסייע לחולי פרקינסון להגיע להצלחות טיפוליות והישגים תפקודיים ראויים לציון. באופן דומה, המטופלים שלי מראים לי כל הזמן כמה הם נהנים ומרוצים מהטיפולים ומהישגיהם, והדבר מניע אותי להמשיך ולהתקדם בתחום.אני לומד ועובר הכשרות מקצועיות בפרקינסון, מיישם טכנולוגיות חדישות וטיפולים לא קונבנציונאליים מתחומים שונים הקשורים לפעילות פיסיקלית ושיקום למטרת פיתוח תחום הטיפול בפרקינסון בארץ ושיפור איכות החיים של מטופלים חולי פרקינסון אלו.

הטיפול הפיזיותרפי בחולי פרקינסון: ספר על שיטת הטיפול עצמו

פיתחתי את הגישה הטיפולית שלי במהלך חמש השנים האחרונות בעבודתי במרכזי השיקום השונים ובקליניקה. אני דואג להתאים את תוכנית הטיפול בהתאם למצבו הייחודי של כל אחד ולפי ההנחיות האירופאיות של הטיפול הפיזיותרפי בחולי פרקינסון - European Physiotherapy Guidelines for Parkinsons Disease Rehabilitation; ParkinsonNet/National Parkinson Foundation (KNGF), 2014

הגישה הטיפולית שלי דוגלת בהערכה ראשונית לאיתור קשיי התנועה של המטופל, ותצפיות חוזרות במהלך הטיפול על פיהם אני מתאים למטופל בכל שלב את הטיפול שיקדם אותו כמה שיותר. הטיפול כולל חשיבה יצירתית שלי וחזרות רבות כדי ללמד את החולה פרקינסון המטופל כיצד אפשר להתגבר על קשיים בתנועה ובתפקוד, על מנת לשוב לתבניות תנועה נכונות וטובות יותר ולשלבן בתפקוד היום יומי.

אני עובד על שיפור יכולותיו הגופניות של המטופל אשר נפגעו בשל הבעיה הנוירולוגית בשימוש בטכניקות מנואליות (ידניות), גירויים תחושתיים ואביזרים שונים.

אני עובד על אימון של השליטה המוטורית של הגו והגפיים, תוך שילוב של טכניקות לגמישות והרפיית נוקשות שרירים, והדרכה למציאת תבניות תנועה שיעזרו למטופל להתגבר על קשיים בתנועה ובתפקוד. בטיפול שלי אני משלב תרגילים לשיפור שווי המשקל והיציבה, תרגילים המשלבים מטלה כפולה (קוגניטיבית ומוטורית) ותירגול מטלות בסיסיות פונקציונליות תוך מתן תשומת לב לתירגול תזמון נכון של תנועה, דיוק, קצב, שטף וקשר עין-יד.

אני מרכיב תוכנית תרגול אישית לכל מטופל שיוכל ליישם אחר כך באופן עצמאי במהלך כל השבוע.

לאילו סימפטומים של פרקינסון טיפול בפיזיותרפיה עוזר?

הטיפול שלי עוזר לשיפור התנועה התפקודית היומיומית, כגון מעברים מישיבה לעמידה או תנועה במיטה, לשיפור ההליכה, לשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות, לשיפור היציבה וטווחי התנועה המפרקיים ולהקלה על כאבים.

אני מוצא פעמים רבות כי הקלה בסימפטומים של פרקינסון שהם מוטוריים משפרת מאוד גם את סימפטומים של פרקינסון שאינם מוטוריים כגון דיכאון או קשיים קוגניטיביים.

ככל שהתנועה קלה יותר, קל יותר לחשוב ולהתרכז בפעולות אחרות.

טיפול ברעידות פרקינסון: האם פיזיותרפיה עוזרת לרעד פרקינסון?

רעד הוא סימפטום לא פשוט בהחלט להקלה באמצעות פיזיותרפיה בלבד.

ישנם חולים רבים שמגיעים אלי ומתלוננים על רעד כסימפטום מפריע ומתסכל ביותר, ומנגד יש כאלה שמציינים סימפטום זה בתחתית רשימת הבעיות שלהם. הדבר "הטוב" ברעד הפרקינסוני שהוא מופיע במנוחה אך נעלם בתנועה. אני מצליח לסייע לחולים רבים להשקיט את הרעד במהלך תרגול תנועות, בשימוש של טכניקות של דמיון מוטורי, גרייה תחושתית, נשימה והרפיה. אני מנסה להקנות להם כלים להפחית את הרעד גם מעבר לשעות הטיפול בשאר חלקי היום.

פיזיותרפיה לפרקינסון: מהן ההכשרות שעברת?

במהלך השנים עברתי הכשרות שונות:

 • טיפול במבוגרים עם פגיעות נוירולוגיות לפי גישת בובט (Bobath)
 • שיפור תפקוד ותנועתיות הכתף במטופלים עם פגיעות נוירולוגיות לפי גישת Neuro-Ifrah
 • טיפולים אורתופדיים בעמוד שדרה (צווארי, גבי ומותני)
 • טיפולים אורתופדיים בגפה עליונה ותחתונה
 • טיפולים בפציעות ספורט
 • פילאטיס מכשירים
 • שיטת פסיה-מניפולציה לטיפול בכאב מיופציאלי לפי גישת "הקשר המכאני" של שופור (Chauffour)
 • טיפול בכאב מיופציאלי בשיטת MFR) Myofascial Release)
 • טיפול בשיטת קינזיו-טייפינג(Kinesio Taping)
 • דיקור מערבי יבש (Dry Needling)
 • טאי צ'י צ'ואן בסיסי
 • מבוא לרפואה סינית לפיזיותרפיסטים

עברתי קורס הסמכה של בית הספר לפיזיותרפיה של אוניברסיטת תל אביב ואני מדריך קליני לסטודנטים לפיזיותרפיה.

פיזיותרפיה לפרקינסון: ספר על ההתמחות שלך?

אני מתמחה בשיקום נוירולוגי של חולי פרקינסון, לאחר אירוע מוחי, פגיעת ראש, הוצאת גידולים, והפרעות תנועה, אטקסיה צרבלרית,פגיעה בחוט השדרה, טרשת נפוצה, פיברומיאלגיה, ניוון שרירים ועוד.

טיפים לחולי פרקינסון? פעילות גופנית

פעילות גופנית נמצאה מחקרית יעילה לחולי פרקינסון לשמירה על עצמאות תפקודית ומצב גופני תקין, ואני ממליץ לבצע את הפעילות הגופנית באופן יומיומי, או לפחות 5-3 פעמים בשבוע. אופי הפעילות הגופנית שונה מאדם לאדם, ורצוי להתאים את תוכנית התרגול למצבו המיוחד של כל חולה פרקינסון. אני ממליץ לכל חולה פרקינסון להתייעץ עם פיזיותרפיסט לצורך הדרכה וליווי הפעילות הגופנית אשר ניתן לבצע בבית או במסגרת שיקומית מתאימה.

תרגילים לשווי משקל וגמישות שרירים

אני ממליץ לשלב משלב מוקדם תרגילים לשיפור היציבה ושיווי המשקל. לחולי פרקינסון ששואלים על מה חשוב להם לשים לב בתרגול, אני ממליץ לשים לב כי התרגול שלכם מתמקד באימון השליטה המוטורית של הגפיים והגו, משלב טכניקות לגמישות והרפיית נוקשות השרירים ומציאת תבניות תנועה שיעזרו לכם להתגבר על קשיים בתנועה ובתפקוד.

מחלת פרקינסון: לשלב תרגילי נשימה

אני מוצא את תרגילי הנשימה להגדלת תנועתיות בית החזה חשובים יותר ויותר היום וממליץ על תרגול לשיפור יכולת ההליכה כגון אימון הליכה בתנאי שטח שונים (מסילה נעה, מדרון, מדרגות, מכשולים), במקצבים שונים (צעדים גדולים, שינויי כיוון), ושימוש בעזרים חיצוניים.

מומלץ לשלב תרגילים אשר משלבים מטלה כפולה (קוגניטיבית ומוטורית) מאחר שתרגול מסוג זה ישפר את היכולת של חולי פרקינסון ללכת לצד ביצוע משימות נוספות בסביבה היומיומית. יחד עם זאת, חשוב לב לא להעמיס בתרגול יתר וכי ניתן לעלות בהדרגה בקושי המשימה עד לסף מסוים. מעבר לאותו הסף, הביצוע ייפגע ומטרת המשימה לא תושג.

המלצות על רופאים ומטפלי פרקינסון נוספים?

ד"ר שרון חסין המופלאה, מנהלת מחלקת פרקינסון והפרעות תנועה בשיבא.

יובל לויתן, מהי ההשראה אישית שלך?

ההשראה האישית שלי היא אשתי האהובה והוריי.

מוטו לחיים

"I am not what happened to me, I am what I choose to become"

"אני לא מה שקרה לי - אני מה שאני בוחר להיות"

(קרל גוסטב יונג)ניתן ליצור קשר עם יובל לויתן בטל 054-5454917


מחשבה אחת ליום

 • כדי שתהיינה לנו תשוקות, וכדי שנוכל לספק את תשוקותינו, צריך ללא ספק להיות בריא.

   

  אמילי דה שאטלה