רפי אלדור, רוקד את הפרקינסון בסגנון סלוני: "יש לי המון סיפוק בחיים"

רפי אלדור, פרופסור לכלכלה, בוגר אוניברסיטת הרווארד הוא חבר סגל המרכז הבינתחומי בהרצליה למנהל עסקים, ממיסדי שוק הנגזרים בישראל ומומחה לניהול סיכונים. אלדור לוחם בהצלחה במחלת הפרקינסון באמצעות שילוב של טיפול תרופתי ופעילות גופנית אינטנסיבית ומגוונת.

רפי אלדור, למה לדבר על מחלת הפרקינסון?

חברי עמותת פרקינסון אוהבים שאנשים ידועים מדברים על המחלה. חשוב שאנשים ידעו יותר על החיים עם מחלת הפרקינסון, שיותר מידע יהיה נגיש, ושחולים ישאבו כוח מהתמיכה של הקהילה ולא ירגישו לבד בהתמודדות עם המחלה.

אבחון פרקינסון: כיצד גילית שיש לך פרקינסון?

בגיל 40 הופיעו לי מאפיינים כמו איבוד חוש הריח למשל, ומאוחר יותר הבנתי שהם קשורים לפרקינסון. בגיל 50 הרגשתי שהתנועה שלי מואטת, כתף שמאל שמוטה ויד שמאל אינה מיטלטלת. אי לכך, הלכתי להיבדק. בגיל 55 אבחנתי כחולה פרקינסון והתחלתי לקבל תרופות. לצערי שני הורי חלו בפרקינסון, כך שאני מכיר די טוב את המחלה.

טיפול בפרקינסון: איך אתה מטפל במחלה?

כשהבנתי שאני חולה פרקינסון, החלטתי שהאתגר שלי הוא להילחם במחלה, ולאפיק הזה הפניתי את המוטיבציה שלי.

למדתי, קראתי, שוחחתי עם הרבה מאד אנשים והתחלתי להשקיע זמן ומחשבה בבריאות.

לפני כארבע שנים, כשהרגשתי שהפעילות שלי מאטה באופן משמעותי בניתי לעצמי סדר יום חדש שכולל פעילות גופנית מרובה.

פרקינסון ופעילות גופנית: התכנית של פרופ' רפי אלדור

בכל שבוע אני עושה פעילות גופנית מגוונת שכוללת:

  • אימון במכון כושר
  • פעילות אירובית
  • הליכה, שחיה טאי צ'י
  • צ'יקונג
  • ובעיקר ריקודים סלונים.

בכל יום אני מקפיד לתרגל לפחות שניים או שלושה תחומי פעילות גופנית. בשבת האחרונה למשל, תרגלתי טאי צ'י וצ'יקונג, לאחר מכן רקדתי שעה, ואז הלכתי על שפת הים. חשוב מאד לתרגל זקיפות קומה, הליכה בקצב ובצעדים גדולים, ולחזק את השרירים והיציבה. היעלמות של תאים מסויימים במוח פוגעת בחוש הקצב, בקואורדינציה ובשליטה בשרירים.

הפעילות הגופנית משפרת את היציבה, עוזרת לדיוק בפעולה, משמרת את חוש הקצב ומעניקה שמחת חיים. יתכן שהיא אף יוצרת מעקפים במוח של חלקים שמתו, מזרימה דם חדש למח וחמצן.

פרקינסון וריקוד: עד כמה באמת משפיעה הפעילות הגופנית והריקוד על המחלה?

הפעילות הגופנית שאני עושה בשנים האחרונות, חיזקה אצלי יכולות שנחלשו, וגם פיתחה יכולות חדשות בכיוונים שלא היו קיימים קודם. הרופאים גילו שכיום אני יכול לעשות דברים פיזיים שלא יכולתי לעשות בשנים קודמות.

הריקוד עזר לי:

  • לחיזוק השרירים ולפיכך ליציבות מוגברת שלי
  • לשווי משקל
  • להליכה נכונה בצעדים גדולים
  • לזקיפות קומה.

כל זה בעיקר בעקבות ההתמקצעות שלי בריקודים סלוניים.

פרקינסון והתקדמות המחלה

אני מתמודד עם קשיים ברמה יומיומית ואני מרגיש שהמחלה מתקדמת מדי יום. אני צריך ללמד את עצמי כל דבר, לתת לעצמי הוראה בראש לפני כל פעולה מפני שהחלק של הפעולות האוטומטיות נעלם במהלך המחלה. החיזוק של החלקים בריאים הוא זה שמאפשר לי לתפקד באופן נורמלי ורגיל.

תרופות לפרקינסון: מעבר לפעילות הפיזית, האם אתה גם לוקח תרופות פרקינסון?

אני לוקח 4 סוגים של תרופות לפרקינסון. לכל תרופת פרקינסון יש פונקציה אחרת: אחת מקטינה את הרעידות, השנייה עוזרת לגוף לשמר את הדופמין שהגוף עדיין מייצר, השלישית נותנת לגוף דופמין מלאכותי והרביעית מאפשרת לגוף לקלוט את הדופמין המלאכותי.

יש גם תופעות לוואי לתרופות פרקינסון, ותרופות שבאות לטפל בתופעות הלוואי. בטיפול במחלת פרקינסון אדם צריך ללמוד להתאים לעצמו את המינון של התרופות. הרפואה יודעת בערך מה צריך, וכל אדם מגיב אחרת לאותה תרופה. יש בכך טווח די רחב של ניסוי וטעיה.

אני חושב שמצבי טוב כי אני מגיב טוב לתרופות, בזכות האימון שמפתח חלקים שונים בגוף, ומשום שאני לומד על המחלה כדי להבין את ההשפעה של התרופות.

ומה לגבי העתיד?

כיום, בגיל 60 פלוס, אני מתפקד כאדם בריא.

שליש מזמני אני מקדיש לפעילות גופנית בעיקר ריקוד ומלחמה במחלה, שליש נוסף אני מקדיש למחקר והוראה, אני מאד אוהב ללמד סטודנטים. בנוסף, אני מקדיש זמן לפעילות התנדבותית כיו"ר ועדת ההשקעות של הועד למלחמה בסרטן, מדי שבוע אנחנו משוחחים על ההשקעות הקבועות ומנהל פרויקט עתיד משותף.

יש לי המון סיפוק בחיים. אני אוהב כל רגע למרות המחלה, החיים מרתקים ויש בהם הרבה התמודדות, אני מאד נהנה מהפעילויות שאני עושה ומהאתגרים שניצבים בפני.

רוצים לתרום גם אתם מהידע שלכם ולשתף את קהילת חולי הפרקינסון ומשפחותיהם? שלחו לנו כאן הודעה ונשוב אליכם בהקדם.

מחשבה אחת ליום