מתכון שעועית ירוקה אקזוטי להצתת אש העיכול

מתכון לעצירות ולתנועה קלה: "גיליתי ששעועית ירוקה מבושלת עושה לי ממש טוב. לאחר שאני אוכל אותה התנועה שלי קלה לגמרי כאילו אין לי פרקינסון", צביקה א. משתף

צביקה א., חולה פרקינסון משתף במתכון שהמציא ועשה לו טוב:

מה צריך? מרכיבים למנה אחת

 • שעועית ירוקה אורגנית טריה בתרמילים- כוס קצוצה, ו/או במיה אורגנית חתוכה
 • אורז בסמטי- חצי כוס (מומלץ להשרות כמה שעות לפני או לפחות לשטוף כמה פעמים במים חמימים ע"מ להפחית את כמות החומצה הפיטית ולשפר את עיכול האורז)
 • עגבניות שלמות- 2-3 יחידות (כשמבושלות בשלמותן הערכים התזונתיים נשמרים יותר טוב)
 • 6 עלי חסה

תיבול:

 • מנטה מיובשת- כף
 • פלפל חריף שחור- 2 כפות
 • פלפל אדום טרי- כ2 סמ"ר רבוע
 • קינמון- כפית שטוחה
 • שום- 3 שיניים
 • ג'ינג'ר מיובש- קורט (מעולה לאש העיכול)
 • מים- 2.5 כוסות

גיליתי ששעועית ירוקה עושה לי ממש טוב. ישר אני מקבל אנרגיה והתנועה שלי נעשת קלה וזורמת. ההשפעה על מערכת העיכול היא מיידית, בעיקר כשאני אוכל את התבשיל חם ומתובל כראוי!

נפשיל שרוולים... ולעבודה!

 1. נשים את כל המרכיבים בסיר (סיר נירוסטה ""stainless steel משום שמתכת זו לא מגיבה לחימום. מתכות כמו אלומיניום הן כה רכות אשר עלולות להגיב עם המזון עם חימום. הרעלת מתכות פוגעת במוח ויוצרת בן השאר אלצהיימר). נוסיף כוונה לבריאות ואהבה.
 2. נבשל 15 דק' על אש קטנה.
 3. נכבה את האש וניתן לתבשיל להתבשל בעצמו עוד 5 דק'.
 4. נגיש חמים וטעים עם חיוך בצלחת עם עלי החסה.

איורוודה, תורת הרפואה ההודית:

המתכון מחמם מאד (עד הזעה לעיתים!), מצית את האגני ("אש העיכול" ), מתניע את מערכת העיכול וההפרשה ומצוין למי שסובל מעצירות. עבור טיפוסי "פיטה" ע"פ האיור וודה (אנשי "אש") התיבול החריף אינו מומלץ.

פרקינסון היא "מחלת מבוגרים", כלומר שהתסמינים של רעד, נוקשות, ערפול הם תסמינים המאפיינים את תקופת הזקנה, הנחשבת כתקופת הדושה "ואטה"- כוח התנועה והשינוי.

מהסתכלות על המזונות ע"פ הרפואה הסינית:

קינמון, ופלפל חריף ושום -בעלי אנרגיה מחממת

מנטה, חסה - בעלת אנרגיה מקררת

קרוטנואידים: שעועית טובה לעיניים

שעועית עשירה בקרוטנואידים- פיגמנטים אורגנים המשמשים חומר גלם לתרכובות ביולוגיות. קרוטנואידים משמשים נוגדי חמצון חזק ומגנים מפני סרטן. בשל הצבע הירוק הדומיננטי של שעועית ירוקה (כלורופיל), אנחנו לא תמיד חושבים על שעועית כמספקת כמויות חשובות של פיגמנטים צבעוניים כמו קרוטנואידים, אבל היא אכן עשירה בהם!

מחקרים שנעשו לאחרונה אישרו את נוכחותו של לוטאין, בטא קרוטן, ויולאקסין ונאוקסנטין בשעועית ירוקה. במקרים מסוימים, הנוכחות של קרוטנואידים אלה בשעועית ירוקה דומה לנוכחות שלהם בירקות עשירי קרוטנואידים אחרים כמו גזר ועגבניות הבולטים בצבעיהם המובהק.

טרי או מבושל? זאת השאלה

אם לא מצליחים להשיג שעועית ירוקה טרי, עדיין אפשר לקבל חומרים מזינים רבים יקרי ערך משעועית ירוקה שהוקפאה (שימורים לא מומלצים בשל החומר המשמר המזיק הנמצא שם בד"כ). הערכים התזונתיים בשעועית ירוקה קפואה מבושלת ישמרו ערכי ויטמינים B (כמו B6 וB2) עד 90%.

פלבנואידים: נוגד חמצון עוצמתי נגד דלקות ואלרגיות

בשעועית ירוקה הוכחה יכולת נוגדת חמצון מרשימה. המחקר השווה את היכולת נוגדת חמצון הכוללת של שעועית ירוקה למזונות אחרים במשפחות האפונה ושעועית (למשל, אפונה שלג או שעועית מכונפת) מצא שעועית ירוקה לצאת על גבי, למרות שהשעועית ירוקה לא תמיד גבוהה ביותר בריכוזם של חומרים מזינים נוגדי חמצון מסוימים כמו חומצות פנוליות או ויטמין C. זה לא מפתיע למצוא מחקרים אחרונים מדגיש את היכולת נוגדת החמצון של שעועית ירוקה! חוקרים יודעים כיום כי רשימת נוגד חמצון פלבנואידים נמצאים בשעועית ירוקה אינה מוגבלת לקוורצטין וקאמפרול אבל כוללים גם פלבנואידים כמו קטאקאין, אפיקאטקין, פרוצינידין.

מינרלים

שעועית ירוקה מהווה מקור זמין וספיג לסיליקה, מינרל חשוב מאוד לבריאות העצם ולהיווצרות בריאה של רקמת חיבור. בנוסף, עשירה במגנזיום, סידן אשלגן וברזל.

ויטמינים

שעועית ירוקה עשירה בויטמין K, ובנוסף בויטמינים C וA.

יש לדעת

 • בשל עושר הויטמין K בשעועית ירוקה היא אינה מומלצת לנוטלי תרופות לקרישת דם כמו קומדין.
 • המתכון חריף ועשויה להיות לכך השפעה מורידת סוכר עבור סוכרתיים מסוג 1 (סוכרת נעורים). [כמובן שהאורז מעלה את הסוכר, בסמטי פחות מאורז לבן]
 • לא מומלץ בעיתות של שלשולים
 • אין באמור לעיל שום המלצה, ומדובר בשיתוף מתכון מנסיון אישי נטו.

טיפול בעצירות

שיטות נוספות לטיפול בעצירות בכתבה זו

איך המתכון השפיע עליך?

כתוב לנו ושלח/י את המתכון שלך- בקישור השמאלי מתחת לתמונה

מחשבה אחת ליום