"מים חופשיים במוח": פריצת דרך לזיהוי פרקינסון ולמדידת התקדמות המחלה

איך לזהות את שלב הפרקינסון שלכם? מים חופשיים הם כלי לאפיון התקדמות הפרקינסון ולאבחון פרקינסון, על כך בכתבה שלפניכם

מאי 2015:

חוקרים מאוניברסיטת פלורידה זיהו סמן ביולוגי המציג את ההתקדמות של מחלת פרקינסון במוח, ובכך פותח את הדלת לאבחון וטיפול משופר במחלת פרקינסון הניוונית.

מהלך מחקר הפרקינסון

על ידי השוואת תמונות מוח של חולי פרקינסון לאלו של קבוצת ביקורת למעלה משנה, צוות בין-תחומי מצא כי האזור במוח הנקרא "החומר השחור" משתנה עם התקדמות המחלה. הממצאים מספקים את השיטה הראשונה מבוססת MRI למדידת התקדמות מחלת הפרקינסון, אשר משפיעה על שיטת הטיפול.

כבר קיים: כלי להאטת מחלת פרקינסון

"תרופות פרקינסון הזמינות היום עוזרות להפחית את סימפטומים של פרקינסון. אולם תרופות פרקינסון אינן מאטות את התקדמות המחלה, שהיא צורך רפואי המשמעותי. לצד זאת מדווחים כי כבר יש בנמצא כלי למיועד להאטת התקדמות מחלת הפרקינסון."

מים חופשיים במוח: סממן לפרקינסון

באזור המוח ה"חומר השחור" של חולה פרקינסון יש יותר "מים חופשיים" (נוזל שאינו תחום ברקמת מוח), וזאת סביר להניח בשל אופיה הניווני של המחלה. המחקר החדש שפורסם בכתב עת המוח משתמש בהדמיית דיפוזיה, סוג של MRI, כדי להראות שרמות של מים חופשיים גדלות ככל שהמחלה מתקדמת. רמת המים החופשיים היא גם מנבא טוב של איך "ברקיקינזיה, כלומר האיטיות בתנועה הנפוצה אצל חולי פרקינסון - מתקדמת במהלך השנה שלאחר מכן.

איך מבדילים בין פרקינסון למחלות דומות?

מכיוון שרופאים בדרך כלל מאבחנים את המחלה על ידי הערכת תסמינים של פרקינסון וכיצד הם מגיבים לתרופות פרקינסון, האינדיקטור עשוי להיות שימושי גם כדי להבדיל פרקינסון מהפרעות דומות.
כל המאמרים על:

מחשבה אחת ליום

  • הגוף הוא יציר הנשמה.

    הנשמה עצמה בוראת את עטיפתה.

    היא מרקעת אותה מבפנים החוצה כמעשה הצורף השוקד על תבליטיו.

     

    ליאונרדו דה וינצ'י